Soubor měl ve čtvrtek večer premiéru inscenačního čtení. Avšak nešlo o klasickou premiéru. Byl tak totiž oficiálně zahájen třetí ročník divadelního festivalu Na cestě, letos na téma… k ženám i mužům.

Chvíli po šesté hodině večerní na pódium v Loutkovém divadle v Opavě přichází Hana Baroňová a David Ondrašík. Zástupci třetího ročníku Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo slavnostně uvedli do pohybu festival Na cestě.

Jak se patří, poděkovali všem důležitým osobám i institucím, které se na realizaci festivalu nějak podíleli. Občasné zaškobrtnutí moderátorů vyvolalo úsměvné chvíle, avšak další průběh to nijak nenarušilo.

Diváci se v úvodu ocitli v přítomnosti Petra Bezruče. Herec Divadla Petra Bezruče Jan Vápeník zahrál úryvek z představení Bezruč! Poté se však na scénu dostala zmiňovaná premiéra inscenovaného čtení. Studentskému divadlu se podařilo získat grant agentury Dilia, což je divadelní, literární, audiovizuální agentura a představuje občanské sdružení autorů a dalších nositelů autorských práv.

Studenti a studentky třetího ročníku univerzity měli představit celkem tři hry, proto se projekt jmenuje 3 jsou 3. Ovšem z technických důvodů byly předvedeny pouze dvě. Vždy se jedná o texty, které ještě nikdy nebyly zpracovány. Navíc v případě opavského předvedení bylo propojeno scénické čtení s divadelním zpracováním.

Přítomní v jednom případě viděli, co může způsobit náboženský fanatismus, v druhém případě se přenesli za zdi vězeňské cely, kde vězeňkyně vypráví svůj příběh. Obě inscenace byly podány srozumitelně, nechyběla dostatečná dávka humoru v kontrastu vážných témat.

Zahajovací divadelní večer festivalu však nepatřil jen opavským divadelníkům. Studenti katedry divadelních, filmových a mediálních studií v Olomouci představili hru na motivy dramatu Marka Ravenhilla Bazén, kterou pojmenovali Vernisáž: Cool Pool.

Ansámbl OZ zahrál krutě ironickou odysseu pro 5+1 (téměř) nepřítomného herce.