Mezinárodní festival outdoorových filmů – soutěžní putovní přehlídka dobrodružství, adrenalinu, extrémů a cestopisů – se v letošním ročníku rozběhne do čtyřiadvaceti míst České republiky. Od pátku 10. října bude k vidění více než stovka filmů.

„Festival letos diváci mohou zhlédnout na 24 místech České republiky od 10. října, kdy bude slavnostně zahájen za přítomnosti filmařů soutěžících filmů a významných osobností, podílejících se na festivalu, v ostravském kině Vesmír.

Dále bude putovat postupně do dalších měst a bude ukončen slavnostním předáním cen autorům těch nejlepších filmů v pražském kině Atlas dne 6. prosince. Součástí zahájení bude také adrenalinová akce Outdoor Park desátého října na Jiráskově náměstí v Ostravě. Na mnoha místech můžete zhlédnout nejen soutěžní snímky, ale také besedy a diskuse s významnými osobnostmi outdoorového světa,“ říká Jiří Kráčalík, ředitel festivalu.

A právě do Ostravy nebo Sanatoria Klimkovice se budou muset vypravit všichni zájemci z Opavy a okolí. Šestý ročník se v Opavě neuskuteční.

Důvod Deníku osvětlil ředitel festivalu: „Letos nám vypadl spolupořadatel v Opavě, a navíc jsme z města nedostali finanční podporu. O festival je v současné době velký zájem, a tak jsme začali spolupracovat i s jinými městy.“

Přehled doprovodných programů a filmů s jejich popisy a fotografiemi najdete na www.mfof.cz.

Do festivalu bylo v letošním roce přihlášeno 120 filmů. „Zaznamenáváme rapidní nárůst přihlášených filmů, v loňském roce jich bylo o polovinu méně. Nárůst přihlášených filmů připisujeme pravděpodobně stále většímu zájmu filmařů o tento festival, a stále se zvětšující oblibě také u diváků,“ dodává Jiří Kráčalík.

Filmy byly hodnoceny sedmičlennou porotou a nejlepší postoupilydofestivalu. Seznam přihlášených a kompletní informace včetně fotografií naleznete na www.mfof.cz.

Čestným hostem letošního ročníku se stal Petr Horký – cestovatel, režisér, moderátor, který natočil třicet dokumentů přibližně v padesátizemích světa. Spolu s Miroslavem Náplavou založil sdružení Camera incognita.

Spolupracoval s A. C. Clarkem, R. Messnerem, T. Heyerdalem, E. Hillarym, E. von Dänikenem, M. Zikmundem, americkými i ruskými astronauty. Spolu s Miroslavem Zikmundem a M. Náplavou napsal cestopis ze Srí Lanky Sloni žijí do sta let, který se stal doslova bestsellerem.

V letošním roce uskutečnil náročnou expedici po vlastních nohou a po pevnině až na severní pól. Zprávy z tohoto místa budou moci diváci festivalu slyšet a vidět na jeho besedách v rámci festivalu. Pozoruhodných hostů nabídne letošní přehlídka opravdu hodně.

(ans, hla)