Festival, který se zaměřuje na dobrodružství, se do slezské metropole vrátil po roční pauze. Čtvrteční a páteční promítání se uskuteční v kině Mír. Začátek je vždy v sedmnáct hodin.

Festival promítá filmy z různých koutů světa a taky od různých tvůrců. Jsou rozděleny do čtyř kategorií - dobrodružný a extrémní sportovní, horolezecký a horský, dobrodružný vodní sportovní a cestopisný. Z každé kategorie navíc byly vybrány snímky, které se utkají o cenu letošního festivalu.

Nejsilnější zastoupenou kategorií nominovaných filmů je B, horolezecký a horský film, zato z kategorie C, dobrodružné vodní sportovní filmy, bylo nominováno pouze 5 filmů.

Festivalová porota složená z odborníků v oblasti filmu a outdoorových sportů (Lucie Výborná – moderátorka Českého rozhlasu a příznivkyně outdoorových sportů, Pavel Anděl – moderátor České televize, Martin Krejsa – horolezec, fotograf, publicista a cestovatel, Jaroslav Korytář – námořní jachtař a televizní producent, Vladimír Mráz - režisér, scenárista a kreativní ředitel, Petr Piechowicz – fotograf, horolezec, speleolog a cestovatel, Josef Wagner – fotograf, kameraman a speleolog a Milan Sedláček – horolezec, cestovatel a vodák) momentálně jedná o filmech, které stanou na stupních vítězů.

Boj o vítězné filmy bude tvrdý, protože každý z porotců má své favority a letošní ročník nabízí mnoho kvalitních snímků. Ze zákulisí se však proslýchá, že jedním z velmi dobře hodnocených filmů bude film Mount St. Elias rakouského režiséra Geralda Salminy. Slavnostní zakončení s předáním cen proběhne 5. prosince 2009 v pražském kině Atlas.

Vraťme se však do Opavy, kde uvidíte, nebo jste viděli, jak nominované, tak nesoutěžní snímky. Čtvrtek bude zahájen nesoutěžním krátkým dokumentem Užijte si víc, který představuje krásy a zajímavosti Moravskoslezského kraje. Poté bude promítnuta také nesoutěžní věc - slovensky pojaté romantické ztvárnění Vysokých Tater, které bylo nazváno Tatry Mystérium.

Ze stejné produkce pochází i snímek Carstensz - siedma hora. Vypráví o dobrodružném výstupu na Carstenszovu pyramidu na Nové Guinei. Právě tento film byl nominován v kategorii B, horolezecký a horský. U slovenských autorů zůstaneme také ve snímku o putování po zapomenuté krajině v uměleckém ztvárnění známého filmaře. Schoval se pod název Bhútán – hľadanie šťastia.

V závěru dnešního promítání můžete vidět filmy, které byly nominovány v kategorii A, dobrodružný a extrémní sportovní. Emergeride představuje sporty airboard a woopy jump ve francouzských Alpách. Latitudes, pocházející z americké produkce, přibližuje bikery na úžasných místech planety.

Pátek Mezinárodního festivalu outdoorových filmů v Opavě nabídne hned v úvodu dva filmy nominované v kategorii B, horolezecký a horský. Mount St. Elias to zahájí. Jak již bylo uvedeno, právě tento snímek z rakouské produkce by mohl získat hlavní cenu festivalu. Popisuje extrémní skialpinismus.

Poté bude promítnut italský snímek Oltre la Parete, jenž popisuje extrémní výstup v Patagonii. Zcela poslední, který v Opavě budete moci vidět, bude český dokument Denali – král ledu a přibližuje výstup na nejchladnější horu světa Denali.

Další informace o doprovodných akcích, soutěžích o lístky a novinkách si můžete přečíst na webových stránkách festivalu www.mfof.cz.