Festival alternativní tvorby pořadatelé letos rozdělili do tří dnů. Festival zahájí v úterý 21. října v 19 hodin v Moravské kapli Domu umění koncert mezinárodně obsazeného Tria PROmoZICA.

PROmoZICA je unikátní trio tvořené zvukovou mistryní Kubánkou Reinou Portuondo, hráčkou na violu Rumunkou Cornelií Petroiu a světově proslulým saxofonistou Danielem Kientzym. „Zvuk Tria je určen symbiózou elektronických a akustických nástrojů. Repertoár je tvořen kompozicemi napsanými speciálně pro toto Trio, které se soustředěně věnuje práci se zvukem,“ uvedl pořadatel koncertu Martin Klimeš.

Při opavském vystoupení Trio předvede osmikanálovou zvukovou projekci z názvem enneafonie. „Koncert Tria PROmoZICA bude velkým zážitkem pro nepředpojatého posluchače, který dokáže vstoupit do divoké řeky hudebního dobrodružství a zvukového experimentu,“ dodal Klimeš.

Festival Pohyb-zvuk-prostor

Vznik festivalu Pohybzvuk- prostor (PZP) byl v roce 2000 inspirován prostorem bývalého kostela svatého Václava, jehož syrová atmosféra s nesmazatelnými stopami plynutí času se krásně snoubí se soudobým uměním.

„Festival byl od svého počátku zaměřený na experimentální hudbu, na tvorbu, která mapuje prostor mezi výtvarným uměním, tancem, performancí a zvukem či využívající v jednom projevu možnosti více žánrů,“ prozradil dlouholetý pořadatel a dramaturg festivalu Martin Klimeš.

Letošní ročník je v pořadí už devátý. Na tento festival jezdí pravidelně umělci z Holandska, Spojených států, Polska, Anglie a samozřejmě z České republiky. „Vloni to byl například slavný Angličan Philip Jeck, ktery netradičně používá staré kufřikové gramofony, aby rozezvučel několik vinylových desek najednou a vytvořil obrovský valivý a pulzující proud zvuku a hudby,“ doplnil Klimeš.

Výrazně podle něj též zaujala čínsko-americká experimentátorka Audrey Chen, energicky či naopak křehce používající elektrické cello a svůj hlas. Letos přijede opět, tentokrát s Robertem van Heumenem, který zvuk obohatí o nejrůznější elektroniku. Z velkých mezinárodních hvězd minulých ročníků to byl jistě bubeník Chris Cutler či Vladimir Tarasov.

„Letos bude velmi zajímavý VENI ensemble se skladbou Johna Cage FOUR6 legendárního zakladatele jiného vnímání hudby, nebo pražský MoEns, který bude improvizovat podle grafických partitur,“ doporučil z letošní nabídky Martin Klimeš. „Odlehčení přinese soubor Tucan, který je tvořen dvěma mladíky či spíše ještě hochy Jonatánem Chocholíkem Pastirčákem (cello, zpěv, elektronika) a Adamem Chvostíkem Matějem (bicí),“ dodal Klimeš.

Tucan zahraje ve vinárně U Přemka velmi energické, rytmické a svěží undergroundové písně. Netradiční festival PZP se odehraje v kostele svatého Václava, v Moravské kapli a Domě umění v Opavě. O den dříve proběhne již potřetí také v Galerii výtvarného umění v Ostravě.