Autory snímku jsou opavský rodák Jan Urban a Daniel Krzywoň. Film, který popisuje události obce Leština z května 1945, bude uveden v příštím roce v premiéře České televize. Spisovatel, scenárista a dramaturg Josef Urban s Danielem Krzywoněm se ve snímku snaží zachytit situaci, ke které došlo při posledním průjezdu německých jednotek, kdy bylo surově zabito pět tamějších mužů. Násilí vyvolalo etnickou mstu, která byla vykonána na nevinných německých obětech v Leštině a nedalekém Vitošově.

Dlouhá léta se o událostech z konce války nesmělo mluvit. Co je jistě paradoxem, v několika okolních obcích žili vedle sebe exekutoři a děti obětí. V průběhu natáčecích dnů, přímo na místech dávných událostí, oživené vzpomínky vyvolaly mnoho zásadních otázek, které se vztahují především k principu kolektivní viny. Ta byla uplatněna v květnových dnech roku 1945 v Leštině nejprve ze strany německé, při zabití pěti vesničanů, následně ze strany české, při exekuci leštinských a vitošovských Němců.

Akt smíření po dvaašedesáti letech je věnován nevinným obětem etnického násilí konce druhé světové války 1945 stejně jako filmová epopej Kde se valí kameny, jejíž poslední záběry natočí filmový štáb právě při aktu usmíření. Ten se uskuteční již zítra na leštinské půdě v sedmnáct hodin, když bude odhalena pamětní deska. Pietní akce se zúčastní představitelé obce, zástupci německé strany, příbuzní, děti a rodinní příslušníci obětí. Slavnostní akt uvede do historických souvislostí novinář Milan Kratochvíl. Usmíření po letech by mělo symbolicky přispět do mozaiky nově se utvářejících česko-německých vztahů.