V pondělí to bude snímek Rembrandtova Noční hlídka, který režisér Peter Greenaway natočil v roce 2007. Do rolí byli obsazeni Martin Freeman, Emily Holmesová, Eva Birthistleová, Jodhi Mayová, Toby Jones a další. Promítání začne o půl šesté.

Peter Greenaway se po čase, jistě k radosti mnoha milovníků filmu, vrací na plátna kin. Tento britský režisér je obdivován pro výtvarnou stylizaci svých filmů a ne neprávem je označován jeho styl jako barokní. Rozhodl-li se tedy vyprávět příběh o vzniku nejslavnějšího holandského obrazu Noční hlídka, jehož autorem je slavný barokní malíř, je tato volba jistě pochopitelná.

Rembrandt získal zakázku na vytvoření skupinového portrétu členů střeleckého pluku občanské gardy, ale namaloval jej zcela jinak než bylo typické pro tyto skupinové obrazy. Místo strnulých, sedících nehybných postav, zobrazil událost plnou života, vzruchu, napětí a pohybu.

Režisér se neomezil na dějovou linii popisující zrod tohoto originálního pojetí tradičního motivu, do níž zaplétá i kriminální motiv, ale dal si záležet i na formální stránce snímku.

Takže plátno kina koresponduje s malířovými plátny, i zde najdeme dokonalou souhru pastelových tónů, tajemný šerosvit a rozvernou hru světal a stínů. Skvěle je vystižena dobová atmosféra, plná energie, násilí, živelnosti, která přesně odpovídá režisérovu naturelu.

(mal)

Další odkazy: CSFD, IMDB