Snímek byl natočen v roce 1991. Jestliže divákům filmového klubu představil režisér Alan Parker minule filmem Pink Floyd: The Wall svět slavného rockera, tentokrát jim ve snímku Commitments ukáže, jak těžká je cesta k úspěchu.

Muzikanti, které kolem sebe v Dublinu shromáždí ambiciozní hudebník Jimmy, se snaží prorazit soulovými písničkami. Ty mají být vhodné pro tamější dělnické publikum. Jimmy pomocí inzerátu hledá podobně naladěné kolegy.

Díky schopnému a tvrdému manažerovi má nová skupina rychle úspěch, ale stejně rychle dochází i k prvním střetům a rozkolům. Aby byla zachována autentičnost, vybíral režisér své protagonisty na základě rozsáhlého konkurzu, kterým bylo z více než tří tisíc zájemců vybráno ústředních dvanáct představitelů.

Je zajímavé, že tito neprofesionální herci ve filmu hrají i na hudební nástroje a zpívají, takže po natáčení se vydali na poměrně úspěšné turné a z některých se stali profesonální hudebníci. Když byla v roce 2005 vyhlášena anketa o nejlepší irský film, přes deset tisíc hlasujících diváků si jako vítěze vybralo právě snímek Commitments.

Další odkazy: Commitments na CSFD, IMDB