Začátek je v osmnáct hodin. Dnes začíná filmem Annie Hall, který natočil známý americký režisér a scenárista Woody Allen v roce 1977. Tento film je směsicí všech základních motivů tohoto originálního tvůrce.

Sám ve filmu ztvárňuje typického neurotického hrdinu, jehož problémy se odrazí i ve vztahu k dívce Annie, která hledá štěstí v New Yorku. Allen je pro ni jakýmsi Pygmalionem, jehož výtvor předčí všechna jeho očekávání.

Z Annie se stává úspěšná, sebevědomá dívka a milostný vztah obou protagonistů tak nekončí očekávaným americkým happy endem. Celý příběh se odehrává na Allenově milovaném Manhattanu a je proložen postmoderními hříčkami, například animovaným filmem.

Snímek Annie Hall patří k Allenovým divácky nejúspěšnějším snímkům a stejně dobře byl přijat i odbornou kritikou, o čemž svědčí i čtyři získaní Oskaři. Byl oceněn v kategoriích nejlepší film, scénář, režie a ženský herecký výkon a byl nominován na mužský herecký výkon.

Film také odstartoval úspěšnou hereckou kariéru Allenovy tehdejší životní partnerky Diane Keatonové. V dalších rolích se objevili Tony Roberts, Carol Kane, Shelley Duvall, Colleen Dewhurst, Christopher Walken, John Glover, Jeff Goldblum, William Callaway a další.

Externí odkazy: Annie Hall na CSFD, Annie Hall na IMDB