První výstava Animo Anima představí Kurta Gebauera, pedagogy, absolventy a studenty. Společná výstava představí více než třicet umělců.

A jak je název této prezentace odvozen? Tady je vysvětlení: „Animo není to animo, tedy to zvíře, jak by se na český pohled zdálo (škoda, že nás neučili latinu), ale je to z italštiny dobrá nálada, chuť na něco, zájem o něco. Takže ten název se povedl.

Anima je latinsky duše. Bez dobré nálady a chuti na něco žádná duše snad ani nežije, ať jde o živočicha člověka, nebo živočicha zvíře.“

Jak doplnil ředitel Galerie Albertovec Martin Klimeš, tak dobrá nálada a duše živočicha je dobré moto pro výstavu mladých sochařů spojených s ateliérem sochařství Kurta Gebauera.

„Všichni jsou fascinováni prostředím obnovovaného hřebčína a své projekty připravili doslova na míru zdejší atmosféře. Více než rok připravují své sochy, instalace, videa i fotografie, aby je zde vystavili,“ poznamenal Klimeš.

Na výstavě je viditelná výrazná inspirace slezskou krajinou, zažitou studenty a absolventy každoročními plenérové pobyty v Hradci nad Moravicí. „Meditace o krajině, já živočich, my a naši kamarádi zvířata, historické archetypy těchto motivů, samozřejmě nadsázka a ironie.

Každý si dělá to, co v něm vybublá pod vlivem nových zážitků,“ doplnil Martin Klimeš.

Druhá výstava Na koni představuje realizace a projekty Ivana Kroupy a jeho architektonické dílny v letech 1993 až 2009.

Obě výstavy budou otevřeny do 6. září. Galerie je otevřena v sobotu a neděli od 12 do 18 hodin.