Mezi jinými to bude Tomáš Bindr, David Wittasek, Radim Václavík nebo Klára Frolíková – Palánová. „Při koncipování výstavy nás zajímalo, co stavějí mladí architekti v tomto regionu, jak se jim zde žije, jaké stavby navrhují a o jakých sní, a zda je pro ně Opavsko a Ostravsko výhrou či trestem?“ uvedl ředitel galerie Martin Klimeš.

„Prezentovaná skupina domů dokládá rodinné bydlení střední třídy. Autoři různým způsobem zodpovídají typickou otázku dneška – spojení bydlení člověka, propojení interiéru s vnějším prostředím, s domestikovanou přírodou zahrady, s volným pohledem na nebe. Řeší otázku společných a intimních prostor v domě, vnější veřejné tváře a ukryté podoby stavby,“ uvedl historik umění Martin Strakoš.

Ten také výstavu Jiné domy 007 uvede spolu s Radimem Václavíkem. Otevřena bude do 7. září.

Výstavu okoření audiovizualizace

Další projektem, který Galerie Albertovec nabídne, je Der Stand der Sturm Patrika Sedlaczka.

„Ve snímcích Patrika Sedlacka pocítíte napětí noirových filmů, rafinované mysteriózní hry Davida Lynche i zveřejněné intimity domácího videa,“ uvedla Blanka Švédová, která výstavu také uvede. Podle ní je kamera ve snímkcích Patrika Sedlaczka nástrojem spontánního zaznamenávání i cílevědomé inscenace. „Vše se odehrává na rozhraní mezi bezostyšnou fascinací díváním se a ovládáním a poučenou hrou s figurami filmových žánrů. Obrazová a zvuková postprodukce u snímků stupňuje jejich sugestivitu,“ dodává Švédová.

Přitom se ve snímcích děje jen tolik, kolik stačí pro vytvoření iluze, že jde o vyprávění příběhu. Je v nich pouze tolik sexu, aby byl obskurním, ale ne explicitním. Je zde přítomné násilí, ale není tak úplně jasné, jestli je to tzv. násilí ve filmu, nebo násilí páchané na divácích samotným filmem.

Patrik Sedlaczek studoval filmovou vědu a později v ateliéru videa FaVU v Brně u Péter Ronaie. Vystavoval v Galerii NoD v Praze, zúčastnil se několika kolektivních výstav, např. putovního projektu Frisbee mapujícího český videoart, jehož kurátorem byl František Kowolowski.

Výstava bude otevřena do 20. července.

Nevydražené obrazy

Poslední výstavou, která v Albertovci bude dnes zahájena, je Echo sympozia - Malířská dílna Albertovec 2008.

„Šest výtvarníků, z nichž každý představuje výraznou uměleckou osobnost, se setkalo a pracovalo po dobu jednoho týdne od 24. do 31. května v prostoru Galerie Albertovec, který se stal všemi svými dispozicemi ideálním pracovním i společenským místem,“ uvedl Martin Klimeš.

V Albertovci mezi jinými tvořili Ivana Štenclová a Jiří Surůvka, Aleš Hudeček či Marian Palla. Výsledkem jejich práce byly na tři desítky obrazů. Ty byly draženy v aukci 1. června „Výstava představuje právě ta díla, která nebyla vydražena,“ dodal Klimeš. Galerie Albertovec má otevřeno o sobotách a nedělích od 11 do 18 hodin.