Její vernisáž se ve zmíněné galerii uskutečnila včera a výstava zde bude k vidění do 25. března.

Umělec jménem Dushan

Dushan se narodil se v roce 1958 v Opavě, kde žije a tvoří. Vystudoval Gymnázium v Opavě a Střední knihovnickou školu v Brně. Výtvarné činnosti se začal systematicky věnovat od roku 1980. Kresbu, malbu, grafiku a dějiny umění studoval soukromě.

Od roku 2003 se věnuje minimalistické tvorbě – převážně kresbě a malbě. V letech 1982 - 2002 byl členem opavské Skupiny X, v letech 2005 - 2007 členem skupiny ITA. Do dnešního dne uspořádal 25 samostatných výstav u nás i v zahraničí – Opava, Březová u Vítkova, Krnov, Klimkovice, Praha, Zlaté Hory, Kravaře, Český Těšín, Karviná, Lešany, Hlučín, Šumperk; v Itálii vystavoval v Modice (Sicílie) a ve městech Osimo, Jesi a Ancona; v Bolívii pak v hlavním městě La Paz (společně s Davidem M. Roblesem) a přes 100 výstav skupinových – ČR, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Itálie, Lucembursko, Litva, Azerbajdžán, Turecko, Mexiko.

Co to udělá, když…

Během své umělecké kariéry se dočkal také několika zasloužených ocenění, jako byla např. v roce 1998 1. cena - The 1st International Contest - Exhibition of Minor Graphics Ex Libris „In Memoriam Ioan Slavici“, v rumunském Aradu; Čestné uznání na III Miedzynarodowe Biennale Racibórz 2000 v Polsku či v loňském roce Čestné uznání na VIII International Graphic Competition for Ex Libris Gliwice 2010 rovněž v Polsku.

Dushan je tvůrce, který se dobral pozoruhodných výsledků své práce v posledních několika letech. Je výrazným představitelem minimalistického, reduktivního přístupu k umělecké tvorbě. Jeho práci z posledního období charakterizuje cesta od zkoumání proměn jednoduchých kresebných zásahů po obrazy tvořené mechanickým pohybem malířských válečků.

Dushan si ve své práci pokládá neustále otázku „co to udělá, když…“ a jeho odpovědi jsou dokladem toho, že konceptuální přístup, minimalistický výraz, koncentrace na jemná nespektakulární témata jsou stále nosné.

Revoluce válečků a monochromů

V Galerii Cella představuje Dushan výběr ze dvou podstatných okruhů své malířské tvorby. Jsou to především monochromní obrazy, jimž se průběžně věnuje již několik let. Zkoumá a ověřuje v nich vlastní charakteristiky malby jako vyzařování světla, působení podmalby uskutečněné v různých tónech a barvách, stopy štětce v pastě akrylové barvy, či další materiálové a barevné metamorfózy v čase i v prostoru.

Divákovi jsou předloženy obrazy vyžadující nejen dobré osvětlení, ale hlavně umění pozorovat a vidět subtilní proměny a významy. Cyklus Válečky je tvořen systematickým používáním starých malířských válečků. Tímto způsobem pojednání se Dushan vědomě vzdává uplatnění vlastností svébytného autorského rukopisu.

Kresba je mechanicky nanášena na malířské plátno v různých směrech přes sebe. Je pro ni příznačné opakování jednoho čitelného vzorce, který svým křížením dosahuje optických efektů. Váleček, symbol pokleslé dekorativní práce, je v Dushanové tvorbě aktualizován novými přístupy.

Slavnostní zahájení výstavy Válečky a monochromy se konalo v úterý v sedmnáct hodin v přestěhovaném sídle Galerie Cella na Matiční ulici v Opavě, kde ji společně uvedli Martin Klimeš a Tomáš Skalík. Od středy je veřejnosti otevřena ke zhlédnutí až do 25. března.