Oba známí opavští výtvarníci letos dovršili 60 samostatných výstav po celé republice. „Z těch méně obvyklých mohu vzpomenout na výstavu v parlamentu. Pro čtyřicet pláten jsem dostal k dispozici velmi reprezentativní prostory a kromě poslanců a zaměstnanců si mé obrazy během měsíce prohlíželi i pozvaní hosté,“ vzpomíná Ondřej Kočár na dost překvapivou nabídku.

Své jméno ve výtvarné oblasti má už známé a proto si může vybírat. Upřednostňuje galerie, se kterými už má dobré zkušenosti. „Přednost dávám komornímu prostředí a výstavám, na které chodí lidé záměrně, protože se jim má tvorba líbí,“ tvrdí opavský výtvarník, proslulý ztvárněním snových městských zákoutí.

Vyzkoušel si různé inovace námětů, ale zájem diváků ho neustále vrací ke standardu v podobě zmíněných romantických zákoutí, která v současné době posouvá do ještě větší pohádkové vizualizace. Ustoupil také od čistých abstrakcí ve prospěch jejich spojení s realitou.

Typická barevnost jeho děl původně spočívala v teplé hnědi, kombinované se žlutí a okrem. V poslední době si výtvarník hodně oblíbil modrou barvu a začíná ji upřednostňovat. Kromě návštěvníků opavské výstavy mohou výsledek ještě letos posoudit diváci na výstavách ve Frýdku-Místku a v Olomouci.

Tomáš Pustka