Hlučínsko je kraj poeticky abstraktní a zároveň prozaicky výmluvný. To si uvědomuje i řada umělců, kteří zde hledají inspiraci ke své tvorbě. Mezi tyto se řadí rovněž Gerhard Zug, žijící a tvořící v obci Píšť.

Zhruba před třemi lety se prezentoval tento malíř na výstavě, které se zúčastnil také starosta obce Bolatice a předseda Sdružení obcí Hlučínska Herbert Pavera. Toho instalována díla, na nichž byly vyobrazeny scény z Píště nebo Bohuslavic, natolik zaujala, že dostal nápad.

Pojal úmysl požádat Gerharda Zuga, zda by nebyl ochoten namalovat obrazy ze všech obcí a měst Hlučínska. Myšlenka se navíc zalíbila i ostatním starostům. Když se poté kladně k celé věci vyjádřil i sám žádaný autor, nestálo už nic v cestě. Takový je příběh vzniku kolekce obrazů s názvem Hlučínsko očima malíře Gerharda Zuga.

Na akci bude každý divák moci spatřit nejen výjevy z jednotlivých obcí Hlučínska, ale také portréty starostů a starostek obcí a měst tohoto kraje. Projekt se realizuje pod záštitou Sdružení obcí Hlučínska. Obrazy si mohou zájemci prohlížet do 31. srpna. Zámek Kravaře je otevřen pro veřejnost denně mimo pondělí, a to vždy od 9 do 17 hodin.