Akce s názvem Heraltická sbíječka se letos dočká druhého pokračování, oproti loňskému roku však dostane zcela jinou podobu.

V loňském roce pořadatelé připravili pět, především lokálních kapel, kterým bohatě stačil jeden vlahý letní večer. Letos bude publikum bavit už kapel dokonce v počtu dosahujícím dvacítky, mezi nimiž nebudou chybět ani zástupci české metalové špičky a dva zahraniční hosté.

Vzhledem k počtu vystupujících bylo tedy zapotřebí rozvrhnout pořádání festivalu do dvou dnů, a to pátku 27. srpna a soboty 28. srpna. Podrobný časový harmonogram, rozpis jednotlivých kapel a vše podstatné najdete také na profilu festivalu na serveru bandzone.cz.

Hlavními hvězdami budou thrash metalová legenda Debustrol a doom metalová jednička Silent Stream of Godless Elegy. Zahraniční hvězdy jako Nightwish, AC/DC či Motorhead budou suplovat kvalitní domácí revivalové kapely a skutečnou scénu zpoza hranic budou reprezentovat polští Sapros či slovenští God Defarmer.

Festival zahájí úderem 15. hodiny v pátek 27. srpna skupina Peří. Závěr festivalu naopak obstarají Nightwish revival, kteří by svůj set měli zakončit hodinu po půlnoci ze soboty na neděli. V místě konání bude umožněno stanování, parkování, samozřejmostí je občerstvení, chystá se prodej hudebního zboží a svůj stánek by měl postavit také magazín Pařát.

Vstupné na oba dny činí dvěstě padesát korun, vstupenky na sobotu jsou už však k dispozici pouze za korun sto padesát. Na páteční část festivalu se samostatné lístky prodávat nebudou. Popis areálu, včetně mapy, je k dispozici na stránkách http://www.msk-motor.cz/.

Trashmetaloví démoni Debustrol zahřmí v sobotu

Už je to za dveřmi. To si nejspíš říkají fanoušci z okolí, když si uvědomí, že již dnes začíná festival Heraltická sbíječka. Jedním z hlavních taháků přitom bude mladoboleslavká skupina Debustrol.

Po dva dny se postupně představí celá řádka interpretů z Česka i zahraničí. Ačkoli zde bude působit veliký počet známých názvů kapel, které také určitě přilákají stovky návštěvníků, jedno přece jen vyčnívá. Kapela Debustrol je českou žijící legendou na poli trashmetalu.

Skupina se řadí mezi ty, kteří se nebojácně pustili do boje s mainstreamem a svým talentem a nadšením vydupávali místo pro trashmetalový styl na naší hudební scéně.

Její vznik se váže k roku 1986. Tehdy se rozhoduje trojice ve složení kytaristy Kolinse, bubeníka Melmuse a basáka Charvose skoncovat s klidným přijímáním jednolitého muzikálního jídelníčku, předkladáného lidem ze všech stran. Styl, kterým začínají hrát, symbolizující jejich rebelii, zprvu nemá jasné kontury. Ale to je jen zdání.

Dva roky povinné vojenské služby vytrhnou už za rok ze skupiny baskytaristu Charvese. Až během půl roku jej nahradí muž s vědeckofantastickou přezdívkou Trifid. Postupem času se kluci z Debustrol odhodlají udělat si svoji akci. V Choruších u Mělníku uspořádají vlastní koncert, který neopomenou nahrát. Takovou cestou vzniká jejich první neoficiální demové album.

Do kapely míří roku 1988 nový člen, kterému se říká Cizák. Teď už systematicky brázdí koncerty a mají možnost si vyzkoušet vystupovat vedle skupin, jako například Kryptor či Törr. Právě Törr se stanou novým domovem bicího krále Melmuse. Důvodem bylo mimo jiné to, že vojna si našla také Kolinse a Cizáka, takže muselo dojít k přerušení spolupráce.

Před tím, než ale zmizeli nakrátko ze světa, stihnou ještě společně nahrát demo s názvem Vyznání smrti. To se během dvouleté absence obou povolanců vryje takřka do myslí všech příznivců tvrdší muziky u nás. Prázdné místo po Melmovi zaujme bubeník Trůka.

V devadesátém skupina uzavírá na tři roky smlouvu s Monitorem a už v březnu 1991 jim vychází deska Neuropatolog. Následuje nabídka České televize k natočení klipu. Kapela se totiž umísťuje dva měsíce za sebou v TV Hitparádě na druhém místě. Dalším úspěchem je výhra v anketě Černá vrána o nejoblíbenější metalovou kapelu, který si zopakují i během následujícího roku.

Vše ale není růžové, a tak se bicman Trůka vystřídá s jiným mistrem v oboru, Feratem.

Rokem 1992 přichází na svět druhá deska – Svět, co zatočí s tebou. Debustrol, jejichž maskotem je známý nevzhledný záporák z filmu Noční můra v Elm Street, sklízí další úspěchy a točí i klip. Dokonce vyjedou na turné s přízviskem Freddie Krueger on Tour do více než dvaceti měst u nás a na Slovensku.

Fanoušci se jich nemohou nabažit.

Dochází ovšem k třenicím s Monitorem, a proto se ještě téhož roku rozhodnou přestoupit k firmě Popron Music. Rok poté nahrávají ve studiu Propast Petra Jandy desku Chytrá past. Vychází však až rok 1994. Opět navíc dochází k výměně na pozici bubeníka. Tím novým se stává Herr Miler. Po natočení dalšího alba, Vyhlazení, a odehrání několika koncertů se však s Debustrolem rozloučí Cizák, jenž odchází ke konkurenčnímu Krucipüsku, a zdánlivě definitivně se světem hudby se loučící Trifid.

Kolins s Milerem oslovují zbylé spoluhráče z kapely Syndrom, konkrétně kytaristu Voláka a basistu Zeda, kteří společně v únoru 1997 ke skupině nastupují. Následuje stvoření desky Pád do hrobu mrtvol. Se Zdenem jsou ovšem potíže, a tak se k prameni vrací Cizák.

V září 1998 se už Debustrol takřka dotýká vrcholu a v Malé sportovní hale má tu čest působit jako předkapela věhlasných Iron Maiden. Prokletí bubeníků ale pokračuje a Herr Milera je nucen vystřídat Libor Fanta alias Skull II..

Roku 1999 se účastní festivalu v Rimavské Sobotě, který navštívilo kolem patnácti tisíc fanoušků. Zároveň také vychází nosič Apokalismus. Jeho život však málem odsoudí k zapomnění liknavost a nespolehlivost vydavatele. Nakonec je ale zachráněn příznivci a fanoušky kapely, kteří si jej, ač o něm slýchali až na festivalech, kde se z něj hrály písně, velice oblíbili.

Rok 2001 je poté ve znamení desky Steak. Raritkou je, že název vznikl až po dokončení alba. Kapelu však opouští sólový kytarista Volák. Od ledna 2003 je tak parta již podruhé jen tříčlenná. Debustrol to však nezdrtí. Naopak je znovu vydána v lepší zvukové kvalitě demo deska Vyznání smrti a zájem je obrovský.

Následuje pauza v produkci, ale ne na dlouho. V roce 2005 dochází k zvratu a zpět k hudbě a kapele se nechá zlákat Trifid. Na scéně se tedy objevuje nový nosič s názvem Přerushit!. Opravdový úspěch a návrat k nejvyšším metám však znamená až v loňském roce vydané album Rwanda. Tímto dílem si získali opět svou zaslouženou reputaci a přihlásili se o místo mezi legendami.

Momentálně jsou členy Kollins, Trifid, navrátivší se Herr Miler a Zed.

Tomáš Pustka