Skromně, nad věcí a bez zbytečného patosu působil oscarový režisér Jiří Menzel v pátek večer před publikem v hradeckém kině. Přijel tam uvést Postřižiny a následně Báječné muže s klikou.

Mezitím měli lidé možnost na cokoli se zeptat, takže Jiří Menzel mluvil například o nepříliš zdařilém procesu digitalizace Postřižin, o Dalešickém pivovaru, kde se snímek natáčel, nebo o vlivu Hrabalova díla na jeho tvorbu.

„Těší mě, že si nadšenci z místního kina vybrali právě Postřižiny, nicméně jsem rád, že jste mě nenutitili dívat se na vlastní film," konstatoval Menzel, který během promítání procházelem areál zámku spolu s dramaturgem Bezručovy Opavy Petrem Rotreklem.

Menzel byl velmi vstřícný a skromný

„Byla to pro mě jedinečná příležistost strávit několik chvil s tak výraznou osobností českého filmu, která svým dílem umí pohladit na duši. Hradcem byl Jiří Menzel našený a rád by se sem vrátil," dodal Rotrekl. Režisér měl v Hradci relativně náročný program.

Po skončení projekce Postřižin uvedl ještě Báječné muže s klikou, kteří se promítali venku před kinem.

„Byl velmi vstřícný, skromný a bez připomínek odsouhlasil námi navrhovaný program. Pana Menzela jsme pozvali, neboť jej držíme v úctě, a také proto, že natočil film, který zachycuje vznik prvního ryze českého kamenného biografu v Praze (Báječní muži s klikou), a předpokládáme, že bude mít podobné nadšení pro staré biografy a jejich záchranu jako my," říká filmový nadšenec Richard Vacula, který se zasadil o zachování hradeckého kina.

Kromě Báječných mužů s klikou se uvažovalo také o italském smímku Bio Ráj. „S Petrem Rotreklem jsme uvážili, že bychom měli kino otevřít filmem, který zákulisí natáčení a filmových projekcí poodhaluje. To je buď italský film Bio Ráj, nebo právě čeští Báječní muži s klikou. Oba filmy jsou lidmi neprávem zapomenuty," dodává Vacula.

Díky jeho dlouhodobé snaze a finanční podpoře tamního zastupitelstva má Hradec nad Moravicí nejstarší fungující kino v kraji, které zvládne i moderní digitální fílmy.

Ke svému dalšímu životu však biograf potřebuje návštěvníky. „Zachování kina je rozhodnutí politické, nikoli ekonomické. Pokud je kultura na malém městě zřetelně zisková, zavání to tendenčností a podbízivostí. Hradecké kino bude více experimentovat, zařazovat i retroprojekce z vlastního fondu klasických filmových kopií, musí jít jinou, nápaditější cestou, zkrátka volit dramaturgii takovou, aby si našeho kina diváci vážili a byli s jeho službami spokojeni natolik, že se stanou diváky pravidelnými," uzavírá Richard Vacula s tím, že je možné že si na sebe hradecké kino vydělá.

Nejbližší digitalizovaný sále je totiž až přes kopce v Bílovci.