Zároveň v Hradci nainstaluje sochu „létavce“ v zámeckém parku, která spadla a dost dlouho nebyla instalována. Studenti a absolventi ateliéru veškerého sochařství se představí na výstavě, která nese název Fajne věci. Vernisáž začne ve čtvrtek v sedmnáct hodin a k výstavě promluví známý sochař Kurt Gebauer.

Kromě soch výtvarníků budou k vidění i obrazy, instalace, fotografie a videa. Celkem se představí pětadvacet umělců. „Fajne věci nejsou jen tak hned pro každého. Neměly by být jen jednoduše pěkné. Ordinérního synka by měly spíše popudit a toho synka, který je duševního pohybu schopen, přimět k posunu k fajnovějšímu, tedy jemnějšímu myšlení,“ popisuje výstavu Kurt Gebauer a dodává, že do Hradce nad Moravicí jezdí pracovat a vystavovat každý rok.

„Taky vystavujeme v Opavě v Domě umění. Ale Městské muzeum na Hradci v budově bývalé školy, kam jsem kdysi chodil, tak to je novinka a těšíme se, že v programu mezi starými klasiky tu řekneme také své slovo, tedy Tvaroslovo. To slovo mě teď napadlo,“ doplňuje sochař a vzápětí dodává definici: „Tvaroslovo by mohlo být univerzálnější než verbální slovo. Mohlo by být tak fajnové, jako byla stará evropština, složená z latiny, slovanštiny, vídeňštiny, francouzštiny a místní exotiky a bůhví čeho ještě, která byla součástí zdejšího nářečí, kdy slovo ordinérní bylo srozumitelné i ve Francii a fajne, fajn bylo srozumitelné ve středoevropském prostoru a při lehkém posunu znamená, že je to tak dobře.“

Co si skutečně odneseme z výstavy, jaké dojmy, osobní prožitky a kulturní obohacení, se dozvíme ve čtvrtek, kdy bude výstava zahájena.

Spolu s touto kolektivní výstavou odstartuje přehlídka, která připomíná slavnou opavskou rodačku Joy Adamsonovou a je zaměřena na její mládí strávené v Opavě i na břehu Moravice. Nese název Dlouhé safari z Opavy do Keni.

„Na výstavě budou představeni nejen předkové Joy Adamsonové, kteří její osobnost významně ovlivnili, ale také místa, kde pobývala a která měla později klíčový význam pro její dráhu úspěšné spisovatelky i ochránkyně přírody,“ uvedla Jitka Kotačková z Městského úřadu Hradec nad Moravicí.

Budou vystaveny také unikátní fotografie i dokumenty, osobní věci Joy Adamsonové, jako její deníky či šaty. Výstavu doplní sbírka afrických masek, sošek a textilií. „Zahájení výstavy se zúčastní Zuzana Beranová, která připravila nejen samotnou výstavu, ale také napsala vůbec první český životopis Joy Adamsonové. V rámci otevření výstavy proběhne také autogramiáda a komentovaná prohlídka expozice,“ poznamenala Jitka Kotačková.

(ans)