VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradecké mažoretky Ještěrky mají 10 let

Opava – Ještěrky z Hradce nad Moravicí slaví desáté výročí. Za tuto dobu se v týmech Ještěrek vystřídaly desítky děvčat, které vybojovaly mnoho úspěchů nejen u nás v republice, ale také v mezinárodních soutěžích, kde se umístily vždy na předních příčkách.

5.8.2010
SDÍLEJ:

Členky Ještěrek s důkazy svých triumfů.Foto: archiv mažoretek

Pod obětavým vedením kvalifikované trenérky Pavly Konečné a asistentky Ivany Gebauerové již dosáhlo družstvo Ještěrek mnoho výborných výsledků. K největším úspěchům patří v letech 2006 a 2007 vystoupení v polském Ozimku, odkud si děvčata přivezla 4 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile ve skupinách i soloformacích.

Za dobu existence souboru děvčata vybojovala pokaždé alespoň postup do semifinále Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, které se koná pod záštitou IMA. V letošním roce se v kvalifikaci soloformací členky tohoto týmu umístily na medailových postech, kde si mimo jiné postup do finále v Jeseníku zajistila prvním místem miniformace.

V samotném finále se poté umístila na 14. pozici, což je rozhodně velký úspěch nejen dívek, ale i oceněním práce jejich trenérky. Jen pro představu: v letošním mistrovství ČR soutěžilo 234 týmů, což je bezmála 6 000 mažoretek.

„Těchto krásných deset let by se určitě neobešlo bez velké podpory sponzorů a také města Hradec nad Moravicí, kteří nám mnohokrát vyšli velice ochotně vstříc, zvlášť pak pana místostarosty Karla Hanáka, jenž je nám velikou oporou i fanouškem.Všem děkujeme,“ uvedla vděčná trenérka Pavla Konečná.

Soubor myslí i na ty nejmenší, a proto jsou vedeny hodiny přípravek pro dívenky od 5 let, kde se pilně učí správně pochodovat a cvičit.

Nábor mažoretek
OS Mažoretky Ještěrky Hradec nad Moravicí pod vedením kvalifikované trenérky Pavly Konečné přijímají nové mažoretky ve věku 5 – 99 let. Případné informace a kontakty na: tel. 553 784 206, mob. 737 884 824, email: PAVLAKONY@seznam.cz.

Seznamte se: mažoretkový sport

Ani u mažoretek není nouze o spoustu pravidel, disciplín a kategorií. Není možné je v krátkosti popsat všechny, ale i tak se pokusíme vám, čtenářům, alespoň trochu poodhalit roušku tohoto sportu. Vezměme to od začátku. Každý asi již viděl alespoň jednou v životě představení nějakých mažoretek, a proto také ví, že pokaždé vystupují s rozličným náčiním. Představme si je tedy.

Základem je BATON, neboli cvičení s hůlkou, dále POM-POM, čili třásně, a další možností je tzv. MIX SHOW, což znamená, jak už sám název napovídá, kombinaci hůlky a něčeho dalšího. Jednoduché není ani rozdělení do týmových kategorií pro soutěže. Nejvíce členů má tzv. SKUPINA, a to od 8 do 25.

Zde není bez zajímavosti, že ve skupině BATON mohou být jen děvčata, avšak, při naplnění určitých podmínek, v POM-POM mohou figurovat i chlapci.

Další variantou je SÓLOFORMACE. Ovšem zde pozor, neboť tento název v sobě skrývá další tři podkategorie. Těmi jsou SÓLO, což je individuální program, DUO + TRIO a v neposlední řadě MINIFORMACE, tj. v počtu 4 – 7 osob. I u těchto kombinací platí, že v některých případech se mohou aktivně zapojit do soutěžení nejen dívky, ale i chlapci.

Dále zde existuje rozlišení podle disciplín. Zde je to zřejmé už z jejich pojmenování, neboť se jedná buď o POCHODOVÉ DEFILÉ, PÓDIOVOU SESTAVU nebo jejich kombinaci. Na závěr si odcitujeme něco málo z pravidel. Rozhodující pro počet bodů nebude to, jestli soutěžící předvádí sestavu v klasickém nebo moderním stylu.

Pro hodnocení a bodování je hlavní to, jak je sestava komponována a jak je předvedena. Bodové hodnocení musí být podloženo pozorovanými chybami, nedostatky a klady. Při pochybnostech se rozhoduje ve prospěch soutěžících. Výchozí známkou ve všech třech oblastech pro všechny soutěžící je známka 10,00 bodů.

Snad jsme vám mažoretky alespoň trochu přiblížili. Nyní jen zbývá se rozhodnout, zda půjdete a přihlásíte svou ratolest k tomuto rychle se vyvíjecímu sportovnímu odvětví.

Tomáš Pustka, Anna Sotolářová

(Pavla Konečná a Ivana Gebauerová se pyšní poháry, které získaly jejich svěřenkyně. foto: archiv mažoretek)

5.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení