Jméno podle jedné staré pohádky

Kytaristy a autora hudby tohoto ostravského souboru Tomáše Růžičky se úvodem snad ani nešlo nezeptat, jak prapodivné pojmenování vůbec vzniklo. „Hrobky milenců a jiné kratochvíle se mi dostaly do hlavy někdy na konci osmdesátých let tak, že program Rudého práva pro stanici Vltava obsahoval pořad tohoto názvu,“ prozradil Tomáš Růžička a posléze ještě dodal:

„Později jsem přišel na to, že tento název má stejný počet písmen jako jméno kapely Plastic people of the Universe. Nebylo tedy co řešit. Až před nedávnem jsem si vygoogloval, že Hrobky milenců a jiné kratochvíle byla vlastně pohádka.“

Kapela má celkově pětici členů. Zpěvačku Sylvii Bee, již zmíněného kytaristu Tomáše Růžičku, bubenici Terezu Rekovou, baskytaristu Jana Bobra a Milana Šmída, který je z Opavy a hraje na trumpetu. „Dali jsme se dohromady asi před třemi lety. Všichni jsme se znali. S postupem času naše skupina přibrala také Terezu Rekovou,“ poznamenala zpěvačka Sylvie Bee.

První album zatím čeká na vydání

Repertoár Hrobek milenců a jiných kratochvílí je značně rozmanitý. Nemůžeme tvrdit, že by spadal do jednoho hudebního žánru. „Podle mého produkujeme takový rockfolk. Vycházíme z básní Michaely Takové a Otokara Březiny. Zhudebnili jsme také jeden text básníka Krchovského. Dvě písně mají svůj původ v čínské lidové poezii,“ pokračovala zpěvačka kapely.

Ostravská skupina už připravila i svou první desku, která se jmenuje Malíř pokojů, a zatím čeká na vydání. „Album je smícháno, ale ne vylisováno. Není ještě v kulatém tvaru (úsměv),“ uvedla Sylvie Bee.

Skupinu z Ostravy čeká v Opavě debut

Název alba vymyslel, kdo jiný, než Tomáš Růžička. „Pojmenoval jsem ho podle jedné scény z dokumentu o Plastic people of the Universe,“ přidal pár postřehů právě kytarista a tvůrce hudby Tomáš Růžička.

Hrobky milenců a jiné kratochvíle si dnes na opavské půdě odbudou svou premiéru. „S tímto projektem se zde představíme prvně. Většina členů jinak v Opavě už s jinými soubory samozřejmě vystupovala. Podle mého je zdejší publikum velice vnímavé. Vždycky tam panuje pozitivní atmosféra,“ prozradila Sylvie Bee.

Kromě Hrobek a jiných milenců na dnešním koncertu, který začíná ve 20 hodin, vystoupí i uskupení Kaleidoskop, které původně vzniklo jako hudebně – taneční projekt.

Odkaz: Hrobky milenců a jiné kratochvíle na Bandzone.cz

Petr Dušek