Na festivalu se bude nejen linout příjemná hudba, ale také se bude soutěžit. Laureáti budou pozváni k nahrávání desky - festivalového pásma. Akce v Dolní Benešově začíná již zítra ve čtyři hodiny.

Na pódiu se představí bolatická kapela D-rock a Kapitol. Do soutěže zasáhne také opavské seskupení Manipol, kterému od roku 2004 propůjčuje ženský vokál Martina Baierová. Kapela jemnému hlasu upravila repertoár a texty byly přeloženy do angličtiny.

Hudba zůstala i nadále ostrá a melodická. Českou plejádu uzavře kapela HC3, jejíž název je zkratkou HeadCleaners. Skupina se na českou scénu vrátila po třech letech, které strávila v Americe. Z působení v klubech na jihu USA vzešlo album. Seskupení tvoří tři členové. Za polskou stranu se představí Kurczat, Vitamins, Vyjscie awaryjne a The Lebeda.

Akce proběhne v zámeckém parku, v případě nepříznivého počasí v kulturním domě. O týden později se budou moci příznivci příjemné muziky zúčastnit festivalu na polské straně. Scénu zaplní opavská kapela Nekuř toho tygra a hosté Manipul. Polská scéna je vytvořena kapelami Miktam, Cystom choices, Sol el Vineto, Saduceus, Edi Sanchez and The Latin lovers band a Sound sabotage.

Vstup na akci je zdarma. Kapely, které na akci vystoupí, se v červenci zúčastnily veřejné soutěže.

„Celkem se přihlásilo asi čtyřicet kapel, z toho šest českých a zbytek polské. Opět je jasně vidět přístup k umění a prezentacím v Polsku a u nás. Naše kapely to moc nezajímá a navíc, když už byly vybrány, tak některé na poslední chvíli odřekly,“ postěžoval si pořadatel Jiří Siostrzonek.

Vybrané kapely mezi sebou budou soutěžit. Českou porotu bude zastupovat Opavák Martin Žižlavský. „Cílem akce je integrace činností kulturních institucí v příhraničních oblastech, konfrontace hudebních trendů a stylů, navázání spolupráce mezi kapelami, nabídka kontaktů kapel místním agenturám a spousta jiných výhod,“ doplnil k akci Siostrzonek.

Hlavní cenou pilotní akce, která se koná poprvé za finanční podpory grantu Evropské unie, bude bezplatná účast při realizaci profesionální studiové nahrávky autorských skladeb na propagačním CD. Laureáti obdrží také diplomy, sošku a balík desek CD s vlastní nahrávkou. Výsledkem festivalu bude také založení internetového portálu s propagací skupin, které se festivalu zúčastňují.