Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudebnice skvěle hraje a píše hezké básně

Opava - Členka orchestru Slezského divadla Daniela Džorova-Waldhans pokřtila v polovině letošního října svou druhou básnickou sbírku s názvem Zázraky všedního dne. V ní upozorňuje na běžné věci, které jsou stejně krásné jako neopakovatelné.

6.11.2010
SDÍLEJ:

Hudbu i verše prožívá Daniela celým srdcem naplno.Foto: archiv Daniely Džorovy-Waldhans

Temperamentní violoncellistka přicestovala do Opavy před téměř dvaceti lety z Plovdivu a kromě interpretace děl hudebních skladatelů se věnuje i tvorbě poezie. „Za svým muzikantským snem jsem šla systematicky už jako malá holčička. Vyrůstala jsem v rodině, kde se hodně zpívalo, a proto jsem měla hodně brzy jasno, kudy dál,“ vzpomíná temperamentní muzikantka a básnířka.

Začínala s hrou na klavír, a pak přešla na violoncello. První soutěž absolvovala jako dvanáctiletá a získala třetí místo, účastnila se i mistrovských kurzů ve Varně a už na hudební škole hodně koncertovala Do Slezského divadla přišla po úspěšném konkurzu.

„Předtím jsem o Opavě ani o divadle vůbec nic nevěděla a začátky byly dost krušné. Jako dítě, odkojené velkoměstem, jsem po příchodu do Opavy hodně často přemýšlela, jestli si na tak malém městě dokážu vůbec zvyknout. Navíc jsem neznala ani slovíčko česky,“ vzpomíná Daniela na opavské začátky.

Česky se učila za pochodu

Češtinu se učila jen poslechem a po čtyřech měsících se už odvážila něco říkat i sama. Dost jí prý pomohlo i luštění křížovek a pravopis jí opravoval její český manžel. Aleš Waldhans byl zřejmě velmi dobrým školitelem a Dana zase pozornou žákyní protože její básničky jsou v dokonalé češtině.

„Kromě hudby jsem už jako holčička milovala i poezii. Nejdřív jsem ji jen četla, ale od čtrnácti let jsem začala i sama psát. Pro studentské časopisy i do šuplíku,“ říká Daniela. Nakonec došlo i na knížky. Na podzim roku 2006 vydala krnovská základní škola, ve které Daniela učí děti hrát na violoncello, k 60.výročí svého založení její básnickou prvotinu s názvem Obyčejné věci s ilustracemi Ivany Steiningerové.

„Snažila jsem se ve svých básních zachytit střípky ze svého života i ze svých zážitků. Někteří lidé mi říkali, že je to hodně otevřená a intimní zpověď, ale myslím si, že takové věci potkávají běžně každého člověka,“ usmívá se básnířka. Její prvotina zaujala i v zahraničí a byla přeložena také do polštiny.

Daniela rozumí hudbě stejně jako slovům a s oběma uměleckými směry umí dokonale pracovat. Prožívá je oba stejně emotivně a naplno. Na Opavu si už také zvykla, „Podlehla jsem její zvláštní atmosféře a důkazem toho je, že v ní stále bydlím. Do rodného Bulharska si s manželem zajedeme jednou ročně. Pochopitelně i k moři, ale přednost dávám horám, ty miluji,“ vyznává se básnířka ze svých pocitů.

Kdo je Daniela Džorova-Waldhans?

Narodila se 27. října 1967 v Plovdivu, od 4. třídy nastoupila na konzervatoř v oboru violoncello a absolvovala ji v roce 1986 koncertem s Plovdivskou filharmonií. Studium si doplňovala na Akademii múzických a tanečních umění, ale před dokončením studia se úspěšně zúčastnila hned čtyř konkurzů na místo violoncellistky.

Jeden z nich se týkal i operního orchestru Slezského divadla v Opavě a Daniela vsadila právě na něj. Od roku 1991 je jeho členkou a občas spolupracuje také s ostravskou a brněnskou operní scénou. Kromě aktivního vystupování úspěšně vyučuje následovníky na Základní umělecké škole v Krnově.

Manžel Aleš Waldhans je synem známého dirigenta a výborným klavíristou, takže hudba tvoří třetího člena jejich domácnosti.

Autor: Jitka Hrušková

6.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
6

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Peníze. Ilustrační foto.

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení