Letos se tato akce koná pátým rokem i v Mladecku, kde si o její organizaci stará sbor místních dobrovolných hasičů – veteránů. Pochování basy je běžnou součástí oslav blížícího se konce masopustního období. Je tradiční v mnoha koutech naší vlasti, a také se na různých místech odvíjí rozličně.

Jak už ale napovídá sám název akce, skoro všude je součástí programu symbolické pochování známého hudebního nástroje, mnohdy provázené naprosto originálním smutečním obřadem.

A proč že se vlastně basa pohřbívá? Jelikož po masopustu nastává, či by mělo nastávat, dlouhé období půstu, má tento akt předznamenávat, že se po něm v následujícím čase odmlčí i muzika a započne se mnohadenní doba rozjímání a odříkání.

V Mladecku tuto tradiční akci pořádají již pátým rokem zdejší hasiči-veteráni a její součástí bude letos mj. také maškarní ples. O hudbu k tanci i poslechu se postará Duo GOLF a nebude zde chybět opět ani vystoupení dámské taneční skupiny přezdívané Čupr holky z Hlavnice. Bohatá tombola a občerstvení budou pochopitelně rovněž samozřejmostí.

Už dopoledne se tady dále např. uskuteční v dnešních dobách již jen málo vídané vodění medvěda a později na návštěvníky čeká ještě něco navíc.

„První dva ročníky jsme například absolvovali jako jízdy na koních, další jsme si vymysleli zase něco jiného. A i tentokrát máme v plánu nové zvláštní překvapení,“ slibuje jeden z hlavních organizátorů Pochování basy v Mladecku Alois Vykydal. Mezi důležitými postavami pořadatelů však nesmíme opomenout ani jméno starosty obce Vojtěcha Brhela.

Že poté bývá program každoročně pestrý a více než zajímavý, svědčí také návštěvnost, která je na akci vždy ohromná. Ujít si ji nenechávají dokonce ani lidé přijíždějící až z Ostravy. Pátý ročník Pochování basy a souvisejícího maškarního plesu v Mladecku se koná tuto sobotu, 19. února, v místním kulturním domě a začátek je naplánován na devatenáct třicet hodin.

Samotný symbolický rituál pochování pak přijde na řadu přesně o dvě hodiny později. Vstupné činí symbolických 50 korun a lidé, kteří budou mít na sobě při příchodu celkovou masku, se podívají na akci dokonce úplně zadarmo.