Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Institut tvůrčí fotografie vystavuje v Ostravě

Opava – Celkem osm nadějných fotografů vystavuje své práce na společné výstavě v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě. Všechny spojuje jejich místo studia – Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Výstava, která nese název Portrét 009, je otevřena do 9. prosince.

A kdo jsou oni fotografové, kteří představují své klauzurní a diplomové práce? Ester Erdélyová, Joanna Gorlach, Elena Halická, Jacek Hajduga, Agata Marzecová, Marek Pavala, Jitka Teubalová a David Macháč.

„Zatímco studentské klauzury Institutu tvůrčí fotografie SU v bakalářském studiu bývají velice živým proudem různých pokusů, tendencí, proudů i objevů - a samozřejmě také omylů - kterými se posluchači postupně prodírají k samostatné tvorbě, u diplomových prací očekáváme určitou stabilitu a vyhraněnost názoru,“ uvedl kurátor výstavy Aleš Kuneš a dodal, že v letošním roce se rozhodli pro změnu – propojili obě tyto na jednu výstavu.

„Setkávají se tak vedle sebe první impulzy ze vstupního bakalářského ročníku s vyzrálou prací z magisterských diplomek,“ doplnil kurátor a připomněl, že zhruba před rokem měl příležitost vybírat pro stejný prostor divácky úspěšnou výstavu Nad hladinou ženy, kde odstoupil od standardního školního způsobu a poskládal barvitou mozaiku výborně hodnocených prací.

„I pro aktuální výběr bylo stejně jako loni vybráno celkem mezinárodní společenství, kde kromě domácích fotografů, jeden je dokonce z blízkého okolí, se objevují rovněž autoři z Polska či Slovenska,“ upozornil Aleš Kuneš.

Přiznanou inspirací k letošnímu tématu Portrét 009 je probíhající expozice Podoby tváře – šalba a klam Moravské galerie v Brně ve výstavním prostoru Camera.

Zatímco v Brně ve velmi širokém záběru uvádí kurátorka Petra Trnková ojedinělé fotografické portréty ze sbírek Moravské galerie a logicky má těžiště v minulém století, opavská výstava je fragmentárním pohledem doaktuální situace žánru. „Portrét často vnímáme bezprostředně v prvním plánu jako jednu z každodenností svého života na osobních dokladech, ale rovněž v rodinných albech po babičce či ve veřejném prostoru na stránkách bulvárů, novin a obrazových časopisů.

Aktuálně na monitoru počítače, v různých chatech, blozích a sociálních sítích vůbec,“ doplnil kurátor Kuneš s tím, že ještě před několika lety byla portrétní fotografie spíše na okraji zájmu mladých tvůrců, zatímco nyní se dostává přímo do jejího středu.

„Osobně si myslím, že v mladé fotografii jako celku je vůbec odklon od vyhraněné subjektivity, která si logicky nachází svůj okruh diváků velmi obtížně, k tématům, které často velmi bezprostředně procházejí volně veřejným prostorem. Nejde samozřejmě o nějaké „zbulvarizování“ fotografie, ale spíše o charakteristiky média, které vždy širokému okruhu diváků patřilo,“ okomentoval.

Hlavní linií výběru je alternativní přístup k různým stereotypům. Není to tedy ten typ portrétů zavěšovaných na server libimseti.cz, ani oficiální portrét z výroční zprávy firmy. Vlastně jsou to někdy fotografie, které už s tradičním portrétem souvisejí jen v některých obrysových bodech. Ukazují člověka širším souborem snímků v konfrontaci s jeho prostorem a věcmi, život vyhraněných sociálních skupin, touhy emigrantů atd.

„Stereotyp (jak nám nabízí jedna z definic) je předjímaná myšlenka, která připisuje jisté vlastnosti všem členům třídy nebo vrstvy. Nebudeme se zde pokoušet o sociologický výklad, ale všichni vybraní autoři nesledují zjednodušovaný, zveličený, či dokonce ponižující předpoklad daný určité skupině,“ dodal Kuneš.

A jak vidí Aleš Kuneš jednotlivé práce? Zde vám nabízímejeho myšlenky:

Práce Marka Pavaly Daniel je jakousi portrétní obrazovou esejí, aniž by se ovšem vytrácely zcela konkrétní obrysy portrétu jeho romského přítele. Ačkoliv většina z nás vnímá Romy hlavně v jejich „jinakosti“ (tedy často spíše v jejich „jinakosti“ na druhou), Pavala sleduje mladého selfmademana, jež by mohl v budoucnu řídit úspěšnou (a dokonce i zcela seriózní) firmu.

Polský horník Jacek Hajduga v souboru Horníci a jejich vášnivé touhy hledá opět alternativní vrstvy u svých spolupracovníků, kde jejich těžkou a nebezpečnou dřinu v dolech konfrontuje s volbou jejich koníčků.

Slovenka Ester Erdélyová se zaměřila do mikrosvěta svobodných matek a jejich dětí a autorce se daří vyhýbat bulvárním sladkobolným stereotypům.

Ženský privátní prostor osobností různých profesí sleduje polská autorka Joanna Gorlach. Lásku (nikoliv erotiku či flirt) po síti si vybrala za své téma Elena Halická.

Ačkoliv výrazná tvorba Agáty Marzecové se pohybuje se stejnou jistotou v oblasti nového dokumentu, inscenované fotografie nebo nalezená zátiší, dominující je zde zájem o „portrét“ lidí, kteří jej ještě dále modelují vlastními„ teritorii“.

Bakalářská diplomová práce Jitky Teubalové hledá inspiraci v prostých jihoamerických svatých obrázcích Madony a magisterská diplomová práce Davida Macháče se soustředila přímo zde v regionu na to vůbec nejtěžší. V kontextu domácího prostředí hledá charakteristické rysy „chlápků od vedle“. Tedy sousedů, které často (přes zdánlivou blízkost) známe nejméně.

Autor: Anna Sotolářová

23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení