„Oslovil nás autor pořadu David Pavlíček, který předtím viděl některá naše vystoupení, a téma stárnoucích tanečníků se mu nejen zalíbilo, ale také se zrovna hodilo do plánovaného pořadu na folklorní slavnosti.

Pozval nás tedy k realizaci pořadu, který humornou formou dokázal, že ani věkem starší muzikanti a tanečníci nepatří do sběru, ale stále 
s chutí hrají, zpívají a tančí – a umí rozdávat radost druhým," řekla k vystoupení vedoucí souboru Jaroslava Poláková.

Ischias vystoupil ve Strážnici už potřetí, tentokrát to bylo po boku dalších tří souborů z jižní Moravy a po jednom ze slovenského Trenčína a české Plzně. 
K nim se přidal také „mistr verbíř" Josef Bazala ze Starého Města. Společně předložili do posledního místa obsazenému hledišti amfiteátru Zahrada klasický příběh, že folkloristy nelze jen tak odložit do sběrného dvora a zapomenout na ně.

Zkrátka folklor je živá voda, a kdo mu jednou propadne, prožije vedle něj krásný a aktivní život. Přesně takoví jsou i tanečníci Ischiasu. I když je už občas loupne v kříži a zadýchají se cestou do schodů, jakmile vystoupí na pódium, stanou se z nich opět ti mladí a mladé, pro které tanec nepředstavuje žádnou námahu.

Opavský Ischias se představil na letošní Strážnici nejen v programu Nepatříme do sběru!!!, ale patřilo mu také místo ve festivalovém průvodu, kde si znovu vysloužil potlesk stovek rukou podél strážnických cest.

Anna Sotolářová