„Kdyby nám někdo před deseti lety řekl, co nás čeká, vysmáli bychom se mu a mysleli si, že je blázen,“ nepřeháněl jeden ze zakládajících členů Proti směru. Na začátku to byl právě on, Mahoni a Bárt, kdo se rozhodli založit kapelu. První kroky skupiny nebyly vůbec jednoduché. Všichni členové se totiž za běhu učili na hudební nástroje pořádně hrát.

„Neuměli jsme vůbec nic. Na začátku byl největší boj o to, kdo bude hrát na basu. Má přece jen čtyři struny a tak to musí být zákonitě nejjednodušší (smích),“ prozradil sympaťák Ivo Bierhaus. Pokud se vrátíme o deset let zpátky, zjistíme, že některým členům v té době bylo sotva patnáct let. Dneska již „otrhaní“ punkáči, jak uvedl kytarista Proťáků, chodí do práce, mají rodiny a přítelkyně.

I přesto kapela nic neztratila ze svého entuziasmu: „Nechci říct, že by z nás vyprchala veškerá rebelie, a ti, kdo nás znají, rozhodně ví, že to i s postupujícím věkem dokážeme kdekoliv a kdykoliv pěkně rozjet! Forever young, forever punk!“

Patří do české punkrockové špičky

Z úplných amatérů se tedy staly uznávané špičky ve svém oboru, které již za sebou mají nespočet koncertů v České republice i na Slovensku. Ivo Bierhaus si moc dobře vybavuje první vystoupení v opavském klubu Jam. „Byli jsme rozklepaní a dost to kazili, ale atmosféra byla úžasná,“ zavzpomínal a jedním dechem dodal:

„Pár let nato stojíme na pódiu v pražském Rock Café a hrajeme se světovými kapelami pro 600 lidí! To je pocit, který se nedá popsat. Jakmile si zvyknete na publikum, už se ho nikdy nechcete vzdát.“

Samozřejmě za oněch deset let nebylo vše jen ideální. Našly by se koncerty, které lze označit za méně povedené. „Bylo málo návštěvníků, špatný zvuk nebo se někdo z nás příliš opil. To k tomu všemu však patří. Děláme muziku především pro radost a těší nás, když se lidé na koncertech dobře baví a zpívají s námi naše písničky,“ prohlásil jeden ze zakladatelů kapely.

Další album zatím v plánu není

Vraťme se v krátkosti k poslednímu albu skupiny, které se pyšní názvem Na cestách. Za pět nebo šest dní bylo nahráno ve fulneckém studiu HC3. Ivo Bierhaus tuto desku považuje za nejpodařenější počin Proti směru. „Kdo čeká, že v našich písních najde řešení politických situací a moralizování lidí, je na špatné adrese. My zpíváme o životě, o jeho slastech i strastech a hodně textů jsou osobní zpovědi jednoho věčného raubíře,“ popisoval.

Další deska zatím v plánu není. Skupina se koncentruje na sehrání s novým členem kapely – kytaristou Béďou. V květnu se Proťáci u příležitosti oslavy třicátých narozenin Iva Bierhause a Bárta představí v Jamu. Několik koncertů objedou i na Slovensku.

Na samý závěr se nedalo nezeptat, proč právě Proti směru: „Protože jsme byli mladí a neklidní a tímto názvem jsme dávali najevo náš postoj vůči společnosti (smích). Změňte ale po letech zaběhnutý název“

Petr Dušek