Jméno zmíněného tříčlenného uskupení má u nás šmrnc. Popularitu u fanoušků trefně shrnul houslista Jan Hrubý. „V triu se cítíme skvěle. Máme dobrý pocit z toho, že publikum ví, na jaký koncert přišlo. Zkrátka, jak by řekl Mozart, naši posluchači nám rozumějí,“ vypíchl.

Pokud zapátráme v historii tohoto tria, dozvíme se, že jeho vznik se datuje do roku 1987. Skupina nejdříve existovala pod názvem Framus Five. „Tehdy jsme pracovali na desce Snad nám naše děti… S Lubošem jsme plnili v kapele jakousi úlohu sólistů, samozřejmě nevyjímaje Michala jako vůdčí osobnost,“ pokračoval Jan Hrubý a ještě vysvětlil, proč s dvojicí Prokop - Andršt vytvořili trio:

„Chtěli jsme se odpoutat od pevných aranží velké skupiny, které by nás nepustily do delších improvizací. Ty v triu můžeme více rozvíjet a obměňovat podle momentální hudební invence.“

Z hudebního trojúhelníku je posluchačům pravděpodobně nejznámější Michal Prokop, který se neproslavil pouze jako zpěvák, ale i v jiných částech české kulturní sféry. V průběhu devadesátých let se dal na politiku. Nejdříve působil jako náměstek ministra kultury, než se stal poslancem. Mezi lety 2002 a 2004 byl dokonce jmenován předsedou Rady Českého rozhlasu. Od roku 2000 ho můžeme vídat i v České televize, kde moderuje pořad Krásný ztráty.

Ve třech se lépe improvizuje

Jan Hrubý se zkoušel rozpomenout, kdo dal vzniku tria prvotní impulz. „Myslím si, že to nějak spadlo samo od sebe. S Lubošem jsem již před tím jezdil po klubech, takže jsme na sebe byli zvyklí. Jelikož nejsme zpěváci, hrály se pouze instrumentálky. Pak se naskytla příležitost doplnit témata o Michalův zpěv,“ prozradil.

„Tímto spojením jsme měli možnost rozvinout písňovou formu o delší volné improvizace.“

Každý koncert je originál

Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý vystupovali v Opavě mnohokrát. Upřesňující dotaz, kolik koncertů ve slezské metropoli uspořádali, houslistu skupinu poněkud znejistěl. „Vedle Michala a Luboše jsem služebně nejmladší, hraji teprve „osmatřicet let“. Tohle číslo se ale opravdu nedá spočítat,“ uvedl Jan Hrubý a zmínil i důvod: „Jistě to bylo mnohokrát, neboť v moravské a slezské zemi se po desetiletí ocitáme pravidelně a často.“

Podle slov Michala Prokopa je každý koncert originál, proto jeho trio vyráží do Opavy s jedinou tužbou. „Do Slezska jedeme samozřejmě velmi rádi. Satisfakcí pro nás bude skutečnost, pokud nám posluchači zachovají přízeň i pro příště a znovu přijdou. A ne jak kdosi kdysi pronesl: nedělejte pauzu nebo utečou,“ uzavřel houslista Jan Hrubý.

Lístek na koncert v předprodeji pořídíte za 170 korun. Na místě za něj necháte o 30 korun více.

Petr Dušek