Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kovářík se představí v Galerii Cella

Opava - Výstava soch bude k vidění v opavské galerii celý měsíc. Zahájí ji dnešní vernisáž.

12.5.2010
SDÍLEJ:

Sochy Jana Kováříka: k1 (vlevo) vznikla v roce 2006 a její rozměry jsou 95x112x35 cm. Ff02 (vpravo) je vytvořena z kompozitního materiálu, její výška je 220 cm a vznikla loni.Foto: Fotorepro / Jan Kovářík

Statuofilie je název, který vznikl z latinského statue – socha a filie – láska. Právě ten zvolil Jan Kovářík pro opavskou výstavu v Galerii Cella.

Její vernisáž v suterénu historické výstavní budovy Slezského zemského muzea začne dnes v sedmnáct hodin a výstavu sochaře Jana Kováříka uvedou Martin Klimeš a Tomáš Skalík. Na výstavě zahraje CH.F.Underground.

„Název opavské výstavy Statuofilie, ať vážně nebo s nadhledem, napovídá něco o vztahu autora a díla, díla a diváka, diváka a autora,“ poznamenal Tomáš Skalík s tím, že se jedná o sochy a vztahy se vším, co to obnáší.

„Jan Kovářík se se svou tvorbou v opavském prostředí představuje vůbec poprvé. Můžeme se těšit na výstavu, která nikoho nenechá lhostejně projít kolem,“ pozval Tomáš Skalík na výstavu, která bude v galerii otevřena do 18. června.

Jan Kovářík prošel klasickým sochařským školením Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a od roku 1998 své schopnosti prohluboval v ateliéru profesora Jindřicha Zeithammla na Akademii výtvarných umění, kde také v roce 2005 absolvoval. Kovářík bravurně ovládá klasické sochařské formy, nevyhýbá se portrétu ani figuře, těžiště jeho práce však leží jinde.

Autor svými plastikami hledá a ozřejmuje základní principy sochařských forem, kompozice a prostorového uspořádání. Intenzivně zkoumá funkci a vlastnosti struktur, povrchů, barev, materiálů.

„Od dříve převážně geometricky laděných forem nabývají v posledních letech jeho práce častěji amorfních až biomorfních tvarů. Setkáváme se s díly plnými barev a objemů,“ uvedl dále Skalík. Sochy bývají nazývány často pouze jednopísmennými názvy nebo číselnými řadami, což budí dojem, že se může jednat např. o objekty vzešlé coby výsledky a produkty vědeckého výzkumu.

„Přitom v přímém kontaktu, ať již vizuálním nebo haptickém, se neubráníme pocitu, že se setkáváme se svébytnou bytostí, která zde stojí sama o sobě jako nová entita, jako forma nové existence, která vykrystalizovala ze všeobecného vesmíru idejí a skrze svého autora a jeho práci počala svůj samostatný život v realitě našeho světa,“ konstatoval k umělci.

Jan Kovářík patří k autorům, kteří svou tvorbu budují na základě klasických sochařských forem a principů, ale kterým se zároveň podařilo tyto formy a principy přesáhnout. Díky tomu mohou vznikat a vznikají ojedinělá díla.

Jan Kovářík v několika datech
28. 3. 1980 – datum narození
2003 – výstava v ateliéru Milana Knížáka - galerie 21, Plzeň
2004 – společná výstava studentů AVU Praha v Ammersbecku, Německo
2006 – výstava Nic na odiv .. ? v Kateřinské zahradě, Praha
2009 – výstava Vkročení do prostoru v GUV Most
2010 – výstava Uzavřená forma- GVU Náchod

Autor: Anna Sotolářová

12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení