Jaká je historie kapely Element?

Naše kapela Element vznikla na podzim roku 2015. V lednu 2016 jsme se poprvé vydali na stage s vlastními songy. Stále trvá, že naší hlavní prioritou je zahrát si, využíváme proto každé příležitosti, která se naskytne v Opavě, jejím okolí, či kdekoliv jinde.

Zkoušíte někde ve zkušebně nebo se řadíte mezi klasické garážové kapely?

My to máme tak půl napůl. Díky podpoře mých rodičů můžeme zkoušet v garáži, kterou postupně zabydlujeme a přizpůsobujeme potřebám kapely a hluku, který vydává. Z garáže se tak postupem času stává plnohodnotná zkušebna, kterou bychom v budoucnu rádi využívali i jako studio.

Vaši kapelu tvoří čtyři členové, při čemž vy a Jáchym jste bratři. Jaké to je hrát v kapele s mladším bráchou?

Podle mě to do kapely přináší dvě roviny. Ta první je jistota, že se na bráchu můžu kdykoliv spolehnout. Ta druhá je, že se s bráchou jako správní sourozenci neustále hašteříme.

Možná se budou někteří divit, ale považuji to za výhodu, která nás jako kapelu posouvá dál, a také díky ní můžeme tvořit kvalitnější muziku.

Kdo vás jako kapelu nejvíce hudebně inspiruje?

Za všechny kluky bych mohl pravděpodobně jmenovat Red Hot Chilli Peppers. Dále jsou to hvězdy klasického rocku jako např. Deep Purple nebo Aerosmith.

Z českých pak asi Lucie. Spíše ale posloucháme každý trochu rozličné kapely, což je fajn, protože smíšením různých žánrů nakonec vzejde nová syntéza, třeba náš funk'n'roll.

Osobně to mám tak, že když něco poslouchám, tak to naše písně ovlivní, ale jednoznačné vzory nemám.

Jaroslav Sýkora s kapelou Element znovu v Opavě vystoupí 7. dubna v Music Clubu 13 v Krnovské ulici.Zdroj: Region / Milan Freiberg

Jaroslav Sýkora s kapelou Element znovu v Opavě vystoupí 7. dubna v Music Clubu 13 v Krnovské ulici. Autor: Region / Milan Freiberg

Mladých začínajících skupin je dost. Co myslíte, že by taková kapela měla mít na rozdíl od ostatních, aby se dostala pod kůži lidem a prosadila se?

Upřímně? Nevím, jistě to neví asi nikdo. Podle mě je pro zviditelnění kapely důležitá originalita hudby, projevu, čehokoliv. Mě jen mrzí, že je v současnosti na české hudební scéně mnoho kapel, které zpívají jen v angličtině a málokterá z nich se prosadí.

Myslím, že klíčem k úspěchu je nebát se zpívat česky, posluchači si pak mohou snadněji zazpívat s kapelou. Samozřejmě je „probojování“ také otázkou času.

Lidé většinou chtějí chodit na koncerty kapel, které znají a ví, co od nich mohou čekat, roli hraje jistota. Když mají jít na neznámou kapelu, musí si zvyknout na hlasy a zvuk kapely. Pokud se jim projev kapely zalíbí, přijdou na další koncerty.

Hrajete vlastní písně nebo k nim přidáváte také covery?

Před pár lety jsme v jiném složení covery hráli. Když jsme Element obnovili v mírně rozdílném složení, zjistili jsme, že nám covery moc nesedí, což nás donutilo pustit se do tvorby vlastních songů.

V současnosti máme playlist složený jen z vlastní tvorby, kdy hudební jádro našich písní vzniká hlavně na zkouškách. Texty skládám sám, takže konečná aranžmá písně je často na mně, na zkoušce potom doufám v odsouhlasení zbytkem kapely.

Co plánujete do budoucna?

Hlavně hrát. Na jaře bychom navíc chtěli nahrát nové písně a ke každé z nich natočit videoklip. Ale nemůžu říct přesně, kdy to bude. Mohu jen prozradit, že už na tom makáme.

Autor: Terezie Krejčí