Ačkoliv jazz patří k tradičním žánrům hudební scény, v Česku nepatří mezi běžně navštěvované. Pokud si vezmeme Opavu, najdeme zde velmi málo míst, kde si živou jazzovou hudbu můžete poslechnout. Přiblížit tento žánr více lidem se snaží projekt brněnské agentury. „Je tady mnoho nových, zajímavých tváří, které se budeme snažit prosadit na celostátní úrovni. Vertigo Quintet, Limbo, Unity Quartet, Infinite Quintet, Nuselský umělecký orchestr NUO, Ondřej Štveráček Quintet, Bucinatores,“ namátkou vyjmenovává Jiří Švéda, zástupce pořádající agentury Art Brno.

„Mladá, nastupující generace už zase cítí jazz trochu jinak než jejich předchůdci a právě nyní nastal čas dostat jejich zajímavou a navíc většinou též původní tvorbu k českému a slovenskému posluchači,“ dodává. Projekt sází na uměřenou, cílenou reklamní a mediální kampaň, dobrou znalost lokální klubové scény a především výraznou dramaturgii, přinášející do regionů nezpochybnitelnou hudební kvalitu.

Pro podzim 2007 bylo vybráno deset souborů, jež svá turné postupně odjedou od poloviny září do konce prosince 2007. Lidem se tak představí z české jazzové scény skupiny Jazz Efterrät, Tarapaca Jazz, Limbo, Unity Quartet, v československé kombinaci budeme moci slyšet Olgu Škrancovou & Band a Ondřeje Štveráčka & Rado Tariška Saxophone Summit. Zahraniční jazz přiveze Tres Hombres z Rakouska, Ecstasy Projekt z Polska, Daniel Váczi Trio z Maďarska a Aurelius Q ze Slovenska.

Všechna tato seskupení se budou prezentovat na jazzových festivalech. Budou se tak snažit nahradit klubové hraní, které nenaráží ani tak na nezájem publika jako na nedostatečné finanční zajištění lokálních koncertních sezon. „Do regionů se tak oproti Praze dostávají mnohem obtížněji i zahraniční jazzmani a místní veřejnosti tak schází pravidelné koncertní porovnání nejen s Prahou, ale i střední Evropou,“ podotýká Jiří Švéda. Více informací najdete na webových stránkách www.jazzdoregionu.cz.