VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autorské čtení představí básně Dana Jedličky a Jana Kunzeho

OPAVA - Sbírky básní jsou prvními počiny nového vydavatelství Perplex, které vzniklo před nedávnem v Opavě Autorské čtení se uskuteční v Café Evžen zítra 23. června od 21 hodin.

22.6.2007
SDÍLEJ:

Dan Jedlička. Opavský básník žijící v Brně představí na autorském čtení svou novou básnickou knihu Mimoběžky.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Dvě nová básnická díla Dana Jedličky a Jana Kunzeho představí zítřejší autorské čtení spojené s křtem obou sbírek. Akce začne v Café Evžen v 21 hodin. Obě publikace jsou prvními počiny nového opavského nakladatelství Perplex. Zatímco sbírka Dana Jedličky Mimoběžky vyšla už na přelomu května a června, bibliofilské vydání básní Jana Kunzeho s názvem Po tmě chuť je očekáváno každým dnem.

Kunzeho asi není třeba opavskému publiku představovat, protože se jedná o dobře zavedené jméno, ať už máme na mysli jeho aktivity literární, hudební nebo organizační. S básnickými texty Dana Jedličky jsme se zatím mohli setkat jen v příležitostných souborných publikacích Opava City / Poezie v otevřeném prostoru (2004) a Míň než všechno neberu (2006). Debutová sbírka Mimoběžky konečně umožňuje ucelenější pohled na tvorbu tohoto autora.

Kniha obsahuje celkem pětatřicet básní rozdělených do tří oddílů – V křižovatkách, Nikdo doma a Mimoběžky – jimž předchází samostatné čtyř– verší nazvané Poezie: „Ticho vyrostlé až / někam do stropu / a na každém řádku / strach co bude dál.“ Dá se říci, že jde o „programové“ verše, které leccos prozrazují o autorově pojetí a vnímání poezie jako žánru. Jedlička totiž nepatří k výřečným básníkům: jeho texty charakterizuje výrazová úspornost, lakoničnost, cílená zámlka. Ve svém vyjadřování je velmi precizní a působivost jeho sdělení není rozmělňována nadbytečným balastem slov. Autor sám svou tvorbu příznačně charakterizuje jako „minimalistickou lyriku“. Sympatické je, že se lyriky nebojí a dokáže být místy velmi intimní: „Jaké to asi je / vězet ti v ústech jako hostie? / hladit tvou hladinu až do zklidnění? / ne takové to není.“

Zároveň je však za verši cítit silný podíl intelektu, takže nesklouzávají do sentimentality, ani když se jedná o lyriku v podstatě přírodní: „Na hrázi s hřebenem vlnolamu / prosili jsme o jarní vítr / ve tmě co v ní není vidět / vlastního slova / jak zloději vteřin / zhublí na jediný verš / zmrzlí a / s tušením blízké vody.“ Jedličkova poezie je – aniž by přitom byla triviální – poměrně srozumitelná a „přístupná“. Přispívá k tomu i vědomá práce s tradičními formálními prostředky: autor s přehledem a nenásilně pracuje s rýmem i dalšími zvukovými prostředky, jako je eufonie („v kostelích bijí / na svítání“, „klín jsme vytloukli klínem“) a aliterace („poklidně pozůstalá“, „paměť prstů“).

Stejně samozřejmě však působí i četné básně psané volným veršem, takže je zjevné, že formální složka je pro Jedličku jen jedním z možných výrazových prostředků. Mimoběžky jsou podařený debut a v Danu Jedličkovi objevuje Opava dalšího zajímavého autora. Na celkovém dojmu z knížky se výrazně podílí i grafická úprava a fotografie Jana Gřeška. Kniha vyšla v nákladu dvou set ručně číslovaných výtisků a je k dostání v opavském knihkupectví Librex na Ostrožné ulici, na stránkách nakladatelství (www.perplex.cz) a samozřejmě bude k zakoupení i během zmíněného autorského čtení v Café Evžen.

22.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchranáři zasahovali ve středu 13. prosince odpoledne u smrtelné dopravní nehody na silnici mezi Chuchelnou a Strahovicemi.
1

Chodkyni srazila dodávka, srážku nepřežila

Ilustrační fotografie.
1

Výhru oslavil odpálením petardy a vylekal tím sousedy

Zastupitelé stihli projednat zhruba polovinu bodů

Zmařené jednání. Tak označují někteří opoziční zastupitelé pondělní schůzi Zastupitelstva města Opavy.

Představujeme prvňáky ZŠ Kravaře

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Zastupitelé dali stavbě nového bazénu zelenou

Více než dvě hodiny trvala na pondělím zasedání opavského zastupitelstva jednání o záměru na výstavbu nového krytého bazénu.

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Výstavba outletového centra v Ostravě-Přívoze, kterému se Deník v minulých dnech věnoval, budí mezi motoristy a starosty přilehlých obvodů a obcí rozpaky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT