Výstavu představí Pavel Smolka a Daniela Olbertová. Úvodní slovo si vezme Jiří Siostrzonek a účinkovat zde bude rovněž herečka a pěvkyně Sylvie Krobová.

Jindřich Štreit přišel na svět před čtyřiašedesáti lety ve Vsetíně. Dětství prožil v obci Střítež v okrese Vsetín, kde byl jeho otec učitelem. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodiči do pohraniční obce Těchanov na Bruntálsku. Vystudoval Gymnázium v Rýmařově (1960 - 1963) a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obory 1. – 5. třída a výtvarná výchova (1963 - 1967).

Poté vyučoval na Základní devítileté škole v Rýmařově, po roce se stal ředitelem školy v Sovinci a později v Jiříkově. V letech 1974 – 1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie při Ústředním výboru Svazu českých fotografů v Brně. Od roku 1967 realizoval přes 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří.

Od roku 1964 se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa a byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií. Od 70. let minulého století se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců - po revolučním roce 1989 rovněž v mezinárodním měřítku.

Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997. V rámci pedagogické činnosti, společně s kolegy z Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, mimo jiné pravidelně připravuje pro studenty fotografické dílny a především dlouhodobé fotografické projekty, jež mapují běžný život ve městech i na vesnicích.

Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti. Za svoje fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění. Jedinečná příležitost zhlédnout výstavu fotografií výjimečně nadaného umělce Jindřicha Štreita se naskytne již ve čtvrtek 21. října ve velké výstavní síni Kulturního domu ve Vítkově.

Slavnostní zahájení se uskuteční v sedmnáct hodin.

Tomáš Pustka