Jiří Schmitzer letos oslaví 59 let. V roce 1974 absolvoval DAMU, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem, od roku 1985 je členem Ypsilonky. Poprvé si jej pro větší filmovou roli vybral režisér Oldřich Lipský do komedie Tři chlapi na cestách, a to již v roce 1973.

Průlom v jeho herecké kariéře přišel se snímkem Marečku, podejte mi pero!, v němž si synovský part zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. V přepisu Postřižin Bohumila Hrabala, který v roce 1980 natočil Jiří Menzel, na sebe upozornil coby nevýbojná správce pivovaru. Objevil se i v dalším hrabalovském snímku Slavnosti sněženek. Režisér Menzel herce obsadil i do dalšího svého filmu, a to Vesničko má středisková z roku 1986.

V 80. letech jej začali režiséři obsazovat hojně do úloh tatínků a do dětských snímků vůbec. V rodinném filmu Páni Edisoni se představil také jako autor ústřední písně a zpěvák. V podobenství Dům pro dva, který natočil Miloš Zábranský v roce 1988, ztvárnil náročnou tragickou figuru uzavřeného Bóži, který se pokouší žit čestně i ve světě plném kompromisů. V první polovině devadesátých let si zahrál mimo jiné ve dvou projektech inspirovaných dílem Franze Kafky: Procesu a Americe.

Velkou úlohu Kandy vytvořil vedle televizního seriálu i ve filmové verzi Zdivočelé země. Jak uvádí na webových stránkách osobnosti.cz, za rokli politického vězně Jardy Svobody ve filmu Bumerang režiséra Hynka Bočana si odnesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon.

Výčet filmových obsazení by mohl být doplněn o Báječná léta pod psa, Kytice, perníková věž či Kráska v nesnázích.

Popularitu mu přinesly také jeho písničkové recitály. Se svou dvanáctistrunkou natočil již tři alba. První vyšlo v roce 1997 a nese název Recitál. Další Šílenec spatřil světlo hudebního světa v roce 2000. Trojici uzavírá Bouda z roku 2003.

Jiří Schmitzer se do povědomí vryl také účinkováním c televizní show Stardance II… když hvězdy tančí, která se uskutečnila na konci loňského roku.