Nevznikla ale další hudební skupina s běžným instrumentální obsazením a repertoárem, naopak její členové začali vyhledávat nejrůznější hudební nástroje a přizpůsobili jim i své skladby, které patří do oblasti ethna a world music.

Dnes patří Čankišou ke špičce ve svém oboru a její osobitý taneční styl world music roztančil publikum ve čtrnácti zemích včetně ostrova Réunion v Indickém oceánu či Pákistánu. Koncerty sedmičlenné kapely pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana jsou proslulé svou energií a divokými rytmy, a brzy se tak obvykle mění v taneční rej.

Na opavském koncertě se urcitě kromě starších a osvědčených pecek budou hrát i věci z nové desky, která je o poznání rockovější než ty předchozí.

Vydání alba Faÿt je avizováno na 13. září. Předchozí CD Lé La sklidilo skvělé kritiky a jedním z novinářů bylo označeno za nejlepší domací world music album roku 2008. Kapela za ně rovněž získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Čankišou také nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka.

„World music je pohled do jiných kultur, náboženství. Je to tak trochu odklon od zavedených hudebních postupů a posluchači zní zvláštně i důvěrně najednou. To, že se hudební styly ovlivňují, samozřejmě nevadí! Je to naopak dobře. Nemám rád globalizaci, ale ta kulturní je veliký přínos!“ řekl nám k dnešnímu koncertu v Klubu Art zpěvák kapely Čankišou Karel Heřman.

Jaroslava Malá