Těžko by se našel někdo, kdo neslyšel o tom, jak se mu před třemi lety povedlo na galavečer předávání Českých lvů propašovat do živého vysílání dvojníka Jima Carreyho a zároveň všechny bez milosti přesvědčit, že mají tu čest se skutečným kanadským hercem.

Kazma stojí i za kauzou v pořadu Prostřeno, jenž vysílá televize Prima. Díly s najatým hercem, fiktivně představujícího psychicky nemocného soutěžícího Karla, tehdy obletěly zemi.

Naší redakci se podařilo s Kazmou mluvit během sobotního večera, kdy moderoval ples v Opavě v Kulturním domě Na Rybníčku. I přesto, jak velkou hvězdou je, tak Kazma rozhodně nepůsobí.

„Dobrý večer, Kamil Bartošek,“ přivítal mě. Hned na úvod jsem si potřebovala hlavně vyjasnit, jak mu mám vlastně říkat. Kamile, Kazmo, pane Bartošku?

„Jsem Kazma a vykejme si. Ne, samozřejmě dělám si legraci. Budeme si tykat,“ ujasnil hned ze startu a rozhovor mohl začít. Hovořili jsme mimo jiné i o cestovateli Pavlu Klegovi z Hlučína, který podobně jako Kazma umí překvapit.

Kamil Bartošek alias Kazma Kazmitch se snaží, aby jeho projekty gradovaly postupně.Kazmo, dnes večer probíhá v pražském Rudolfinu předávání Českých lvů. A dnes je to přesně tři roky, kdy jsi na tuto akci dostal dvojníka Jima Carreyho. Tak se chci zeptat, sedí tady teď přede mnou skutečný Kazma anebo jsi taky nějaký dvojník?

Ne, jsem absolutně skutečný.

Dobře, budu ti to věřit.

My děláme větší akce, než jsou plesy. Nicméně na lvy mě zase nepozvali.

To mě mrzí.

Teď vážně, mohl jsem vlastně jít. Dostal jsem pozvání, protože jsme dělali v rámci naší produkce nějaký film. Měl jsem už ale domluvenou tuto práci, tento ples, takže jsem nešel.

Tak v tom případě by měla být Opava poctěna.

Ano, je to úctyhodné, že jsem tady a ne na Českých lvech.

Když už jsme u té Opavy, jsi tady poprvé? Napadlo mě, jestli jsi ji třeba nezahrnul do svého putování, když jsi loni v létě cestoval v elektrickém vozítku z Prahy do Ostravy.

Určitě jsem už tady někdy byl, teď si to však přesně nepamatuji. Poslední dobou jezdím do tohoto regionu poměrně často moderovat, byl jsem v Třinci a okolí. Možná jsem tedy projížděl i přes Opavu, aktuálně si to nevybavím.

Jakou část profesního života pro tebe vlastně představuje moderování plesů?

Je to pro mě absolutně okrajová záležitost. Já už to ani nechci dělat, ale lidé to po mně pořád chtějí (smích). V rámci toho, abych jim vyhověl, se tím stále zabývám.

Každý rok si říkám, že už do toho nepůjdu, ale jsem těmi plesy bombardován. Za rok mám třeba 150 nabídek, to bych asi nedělal už nic jiného. Takže vezmu dvacet, třicet akcí, abych tak nějak byl mezi lidmi. Jinak je to pro mě úplný vedlejšák.

Dnes je tady i Pavel Klega. Znáte se dobře?

Pavel je můj dobrý kamarád. Známe se asi rok a půl, dva. Já jsem nějak začal sledovat tu jeho cestu stopem a pak nás spojil vesmír dohromady, když mi napsal.

Tak jsem mu říkal, hele, přijeď. A on přijel a padli jsme si do oka. Pak jsme spolu navštívili i Rainbow, což je takový festival, sraz lidí alternativně smýšlejících, chodí tam třeba nazí a podobně.

A vy jste také chodili nazí?

No samozřejmě. Ale jen od pasu dolů. Trička jsme měli, nechtěli jsme do toho jít naplno (smích).

Já jsem se na Pavla zeptala záměrně i z toho důvodu, že podobně jako vy v celém Česku a vlastně i v zahraničí je on minimálně tady v našem okrese a kraji vnímám jako někdo, kdo umí šokovat.

Opravdu? No z nás se prostě stali dobří přátelé. Pavel vždycky jednou za čas, když je v Praze, mi zaklepe na dveře kanclu a přijde mě navštívit. My to máme nastaveno tak, že se neozývá, pokaždé mě překvapí.

Přijde nečekán, nezván, v nějakou dobu, já ho přijmu a strávíme spolu pár dní. A to je i důvod, proč je dnes tady, protože mi před pár dny zaklepal na ty dveře.

Musím zmínit pořad Prostřeno. Protože i tam je mezi vámi jakési pojítko. (pozn. red. Pavel Klega soutěžil v pořadu loni v prosinci. Vědomě tehdy podal soupeřům v jídle látku obsahující THC a přiotrávil je).

S jeho účastí v Prostřeno nemám nic společného!

Takže jste to spolu vůbec neprobírali?

S tím přišel Pavel sám. Myslím, že jsme ho možná trochu inspirovali. Řekl jsem mu, Pavle, s tím nechci mít nic společného. Ale jestli chceš, tak to udělej.

Já jsem také přemýšlel, že bychom tehdy něco podobného udělali, ale to už mi přijde za hranou. Takové věci dělat nechceme. Lidsky tomu rozumím, oficiálně to odsuzuji.

Když mi zavolal, jestli to má udělat, pověděl jsem mu, že je to jen na něm. Ale zároveň jsem mu řekl, že je to něco, co může udělat jen v případě, že je pak ochoten za to nést i následky. No a zřejmě se rozhodl, že je (smích).

Byl jsem zkrátka jen jeho kamarád, který mu řekl co a jak. Jinak ale podávat tyhle látky lidem, kteří o tom nevědí, je špatně.

Sledoval jsi ty díly v televizi?

Ano, koukali jsme na to všichni v kanclu, bylo nás tam asi deset včetně Pavla. Hlavní je, že všechno nakonec dobře dopadlo, žádné újmy na zdraví, ve výsledku se tomu asi dá zasmát, ale samozřejmě Pavel si prošel peklem, řešila to i kriminálka, málem šel do vězení.

Zmínil jsi, že co udělal Pavel už je za hranou.

My se snažíme na té hraně balancovat. Abychom ji nepřestřelili.

Který z tvých projektů je pro tebe úplný top?

Pro nás je každý strop jen podlaha o patro výš. Každou věc se snažíme překonat a laťku převýšit. Zatím se nám to daří. I posloupnost dílů, když se na to člověk podívá, má stoupající tendenci.

Jednoho dne to musí padnout, ale prozatím si myslím, že to překonáváme a funguje to.

Kazma Kazmtich se v sobotu ujal role moderátora na společenském párty plese Na Rybníčku.Kazma Kazmtich se v sobotu ujal role moderátora na společenském párty plese Na Rybníčku.Autor: Deník / Veronika Bernardová

Tvé jméno bývá na internetu spojováno s profesemi jako bavič, komik, recesista, moderátor a řada dalších. Co z toho tě nejvíce vystihuje?

Bavič mi přijde takové devadesátkové, Zlatá mříž a estrády v televizi. Nepovažuji se za baviče. Dnes jsem asi nejvíc producent mého pořadu a moderátor, to jsou dvě věci, které mě v současnosti živí.

Teď aktuálně na něčem novém pracuješ?

Samozřejmě. Ale kdybych ti to řekl, musel bych tě nechat zabít. Takže to raději neřeknu a ušetřím tě (smích).