Dohromady se dali asi před třemi lety a od té doby jejich sláva pořád stoupá. Vždyť jméno kapelníka KGB Petra Schäfera má v české grassové muzice velkou váhu. „Vycházíme z tradic skotské a irské hudby, což je zajímavé pro posluchače, protože se nejedná o normální country. Má to blízko i k folku,“ upřesňovala jediná Opavanka skupiny Alena Sýkorová.

Členů má Kelt grass band celkově osm. Tato osmička umí zahrát na pětadvacet nástrojů. „Nejspecifičtější je asi niněra, což je středověký nástroj, na nějž se hraje jako na klavír a točí se klikou,“ pokračovala Alena Sýkorová.

V repertoáru jsou jak anglické, tak české písně. „Něco na způsob Čechomoru,“ připodobnila. KGB zatím přezpívává skladby jiných interpretů, ale na připravovaném CD poprvé zazní i vlastní texty: „Máme k tomu nakročeno. Něco už začalo vznikat. Před rokem jsme vydali naše první CD a v lednu se chystáme na další, jež ponese název Jako vodopád.“

Zahráli pro vězně jako Johnny Cash

Kelt Grass Band je specifikumsamo o sobě, jelikož každý z osmi členů kapely žije v jiném městě. „Náhodně jsme se takhle sešli. Je samozřejmě velmi složité se domlouvat na zkoušce. Jednou za měsíc třeba máme soustředění poblíž Karlova na Jesenicku,“ připojila hráčka na mandolínu Alena Sýkorová.

Pro KGB se stal zlomový Mezinárodní festival v Šumperku. Zde si jich totiž všiml jeden americký manažer a pozval je na turné do Spojených států. „Před třemi měsíci jsme se vrátili. Čtrnáctidenní pobyt nedaleko Nashvillu nám byl hrazen. Hráli jsme na festivalech. Bylo to úžasné,“ dodala padesátiletá Opavanka.

Americký manažer kapelu upozornil na to, že jí splní jakékoliv přání. V tu chvíli přišla řada na velký sen Petra Schäfera. „V jednom městě jsme zazpívali vězňům, podobně jako Johnny Cash. Zahráli jsme si i v nejslavnější hudební hospůdce v Nashvillu,“ zavzpomínala Alena Sýkorová.

Premiéra v Oticích

Sobotní večer v otickém kulturním domě má všechny předpoklady pro to, aby se stal skutečně velkolepým. Kelt Grass Band totiž spojí síly s olomouckou taneční skupinou Máta. „Tančí skotské tance, step a třeba i country. Za večer jsou schopni se i třikrát převléct a vypadá to, že se jedná o tři skupiny. V Oticích spolu vystoupíme poprvé, takže půjde o naši premiéru,“ doplnila.

Popularita KGB roste. Na Opavsku jsou známí především koncerty v Raduni. Nyní kapela hledala vhodné prostory pro další představení v okolí Opavy. Vzhledem k velikosti se jako nejvhodnější jevil sál Kulturního domu v Oticích. Sobotní večer nebude jen o písních, ale o irské kultuře obecně.

„Návštěvníci budou během koncertu sedět u stolu a přitom si mohou dát irský guláš. Půjde zkrátka o irský večer se vším všudy. S tancem, s gulášem a pitím,“ sdělila dále Alena Sýkorová.

Pokud chcete Kelt Grass Band vidět na vlastní oči, vstupenku koupíte v předprodeji za 130 korun. Na místě pak za ni necháte o dvacet korun více.

Petr Dušek