Stand up comedy platí za velice oblíbený druh zábavy. U nás se s ním hlavně a především pojí jméno Miloše Knora. Ten dokonce založil vlastní agenturu s názvem Komici s. r. o., která umělce tohoto ražení sdružuje.

„Tato agentura vznikla proto, že jsem chtěl mít kontakt s živým publikem. V televizi při pořadu Na stojáka je to přece jenom něco jiného,“ vysvětloval právě Miloš Knor. Zkusme si nyní trochu přiblížit pravý význam pojmu stand up comedy. Komik – chcete-li, bavič – se postaví na pódium před mikrofon a mluveným slovem se pokouší rozesmát své posluchače. Většinou vystupuje sám, ale nikde není řečeno, že jich může být i více.

Žádná striktní pravidla podle Knora neplatí: „Tvrdí se, že na pódiu by měl stát jeden člověk a podobně. Já osobně se však tímto neřídím. Záleží mi především na tom, aby se lidi bavili.“

Tvář pořadu Na stojáka

Miloš Knor je vůbec jedním velkým šprýmařem. Vtipně působí některé odpovědi na otázky ohledně toho, jak se na svá představení připravuje a jak vybírá témata pro stand up comedy show. „O tom, co předvedu, se rozhoduji až na místě. Někdy dokonce až přímo při vystoupení,“ pokračoval.

Jestli jste si někdy přáli nahlédnout do pomyslné knihy Co je to odvaha?, vězte, že tohle by mohla být jedna z kapitol. Komik musí umět s publikem manipulovat. Respektive mu přizpůsobit svůj repertoár. „Člověk musí být pohotový. Sledovat reakce diváků. Když vidím, že některé scénky nejsou pro danou chvíli nejvhodnější, je třeba vsadit na jiné,“ vysvětloval Knor.

Odměnou a devízou v jednom je pro baviče zcela nepochybně aplaus ze strany posluchačů. Přední tvář Na stojáka se ještě nikdy nesetkala s neúspěchem nebo nějakou situací zavánějící pořádným trapasem: „Trapný okamžik nastane, pokud jsou trapně vystavěny samotné scénky. Nikdy jsem však nezažil, že by publikum některá má vystoupení nemohla strávit.“

Vystoupí i Hynek s Pavláskem

Jestliže čtenáři nikdy neměli tu čest spatřit pořad HBO Na stojáka, okrajově se mohli s tímto typem zábavy seznámit v nedávné primácké soutěži Česko Slovensko má talent. Divák se zde mohl naplno přesvědčit, že úděl komika stand up comedy není žádná sranda.

Miloš Knor v Talentu plnil funkci warm upera a rozehříval publikum před natáčením. „Musím říct, že vystupující to neměli lehké. Pódium bylo daleko od hlediště. Podmínky tedy měly k ideálu daleko. Na druhé straně je však nutné dodat, že kvalita účinkujících nebyla valná,“ poznamenal.

Knorovi pořad Na stojáka odstartoval slibnou kariéru. Jeho kolegové z televize s ním často vystupují i v klubech. V Dancingu se tak objeví Karel Hynek a Lukáš Pavlásek. Středeční akce začíná v 19 hodin. „Už se nemůžeme dočkat. V Opavě jsem se představil několikrát a pokaždé to bylo fajn,“ uzavřel Miloš Knor.

Petr Dušek