Včera (ve čtvrtek 12. ledna), tedy v době našeho rozhovoru, Kolo kolo mlýnský ještě nemělo zbrusu nová cédéčka u sebe. „Pojedeme si je vyzvednout. Návštěvníci Třináctky budou mít možnost si zakoupit, řekl bych, CD z pece čerstvě vytažené,“ usmíval se Oldřich Kutra.

Vlk v nás je celkově čtvrtou deskou kapely. Frontman tohoto souboru hovoří o prvním opravdovém albu. „Naše předchozí věci obsahovaly vždycky pět nebo šest skladeb. Nyní je písní na desce devět a dohromady trvají přibližně pětačtyřicet minut. Je to taková poctivější záležitost,“ posunul se dále.

Název Vlk v nás má své odůvodnění: „Vlk v nás je něco, co v nás dýchá, aniž bychom to vždy tušili. Něco, co v nás čeká na svou příležitost. A pak mnohdy my zůstaneme za dveřmi a vlk v nás.“

Kapela to chtěla pořádně roztočit

Není to tak dávno, co Kolo kolo mlýnský oslavili páté výročí své existence. Konkrétně hovoříme o loňském květnu. „Předtím, než se skupina dala dohromady, jsme byli členové jiných rozpadlých skupin. Jmenuji například uskupení Nekuř toho tygra nebo Pana Koblížka a Paní Hodnou. Spojila nás chuť pokračovat. Nikdo z nás nechtěl přestat hrát,“ přiznal Oldřich Kutra, který je původem z Uherského Hradiště, ale v Opavě žije již deset let.

Fanoušci kapely by koncert neměli za žádnou cenu vynechat. Možná půjde o poslední možnost, jak Kolo kolo mlýnský vidět ve starém složení: „Náš bubeník se chystá na studium do zahraničí. Patrně budeme řešit jeho náhradu.“

Mnohé čtenáře jistě napadne, proč soubor okolo Oldřicha Kutry zvolil netradiční pojmenování Kolo kolo mlýnský. „Vzniklo to při jedné debatě. Trochu jsme žertovali a přemýšleli nad tím, že bychom to chtěli pořádně roztočit,“ doplnil zpěvák a hráč na elektrickou kytaru, který kapele píše texty a skládá hudbu.

Kapela Už jsme doma jako vzor

Největší inspirační zdroj pro zmíněné opavské uskupení přichází od skupiny Už jsme doma. Kolo kolo mlýnský si s nimi dokonce společně zahrálo. „Podle mého se jedná o kapelu světového formátu, třebaže všem nemusí být tolik známá. Dalším velkým úspěchem pro nás bylo loni vystoupení v pražském klubu Vagon,“ poznamenal Oldřich Kutra.

Vyhranit žánr, do něhož by se dala kapela napasovat, není vůbec jednoduché. „Pojem alternativní hudby je velmi široký. Neradi bychom se nějak škatulkovali. Nejvíc by se na nás hodil asi energetický punkrock,“ uzavřel frontman skupiny, jenž má letos v plánu zúčastnit se mikulovského festivalu Eurotrialog.

Křest dnes ve Třináctce startuje přesně ve 20 hodin.

Petr Dušek