Ceremoniálu předcházelo vystoupení žákyň baletní školičky při Slezském divadle, které diváci odměnili srdečným potleskem. Cenu Thálie za loňskou sezonu dostali činoherečka Sabina Muchová za Lídu Baarovou v inscenaci Útěky s přihlédnutím k dalším vytvořeným postavám a operní barytonista Zdeněk Kapl za komořího Giacoma Pimpinelliho v operetě Paganini s přihlédnutím k dalším ztvárněným postavám.

Pro oba je opavské angažmá první po absolvování školy. Sabina Muchová je dcerou známého ostravského klavíristy a skladatele Vladimíra Figara. Vystudovala Janáčkovu konzervatoř a její parketou jsou hlavně komické postavy. „Cena mě příjemně překvapila už proto, že je zatím má první. Je kromě radosti i motivací do další práce," říká Sabina Muchová.

Zdeněk Kapl vystudoval JAMU a je držitelem ceny Viléma Zítka 2001 z pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V Opavě vytváří plejádu operních, operetních i muzikálových rolí. Od roku 2005 učí zpívat studenty opavské Církevní konzervatoře. „První dojem? Obrovská radost a povzbuzující závazek do další práce," říká Zdeněk Kapl.

Letos poprvé byla udělená i cena diváků. Do hlasování se jich zapojilo celkem 361 a na první místo dali primabalerínu Moniku Globa. K její popularitě nepochybně výrazně přispěl letošní úspěch v Americe. O druhé místo se podělily činoherečka Hana Vaňková se sopranistkou Katarínou Vovkovou a třetí příčku diváckého uznání obsadil choreograf a tanečník Martin Tomsa, který postavil opavský balet na nohy a vytvořil s ním dvě výborné inscenace.

Udělení ceny za celoživotní dílo zastihlo čerstvého osmdesátníka Emanuela Křenka evidentně nepřipraveného. Zaskočený a dojatý ji přebíral za potlesku diváků ve stoje. Všestranný umělec zůstává opavskému divadlu, do kterého nastoupil v roce 1957, i po odchodu do důchodu věrný. Kromě činoher ho diváci znají též z operet, z fotografických snímků i z publikací o významných výtvarných umělcích. Je externím pedagogem Slezské univerzity a držitelem ceny Petra Bezruče z roku 1998.