Vnímavý čtenář tuto skutečnost nebude pociťovat jako nedostatek, ale naopak se zamyslí, zpozorní a zeptá se sám sebe: Opravdu je to s námi tak špatné? A nejsem náhodou takový i já? Neženu se za něčím, co má jen malou cenu v porovnání s tím, co už mám? Postavy, z nichž mnohé ztělesňují krásu, mládí, úspěch nebo dravost, v jednotlivých povídkách vzpomínají, bilancují i hodnotí.

Několik příkladů za všechny. Bezstarostná jízda nechá hrdinu dojet až k osobní i skutečné propasti. Na rozdíl od něj Igor v povídce Kdo přežije zásadně odmítá techniku i všechno nové od mobilů přes počítače až k GPS. Podnikatele Stanislava v povídce Láska zaskočí zájem jeho dvanáctiletého syna o něco tak obyčejného, jako je láska k dívce. Jak snadné je vyměnit zásady a morálku za peníze a úspěch i smutné konce takového handlu prozrazuje povídka Síť a povídka Kolotoč evokuje Orwellův román 1984.

Eva Tvrdá napsala příběhy, ve kterých poznáváme dnešek i sami sebe. Soubor povídek Andělé, tabulky a sny svým strohým a výstižným stylem vyvolává emoce a nutkání zamyslet se. Upozorňuje na to, že se něco děje. A je jen na nás, jaký život prožijeme, jakou cestu si zvolíme. Povídky, vydané v autorčině nakladatelství Littera Silesia, tematicky doplňují fotografie Miluše Pagáč a ilustrace Dagmar Václavíkové.