Zejména obrovskou příležitost vystupovat na letních festivalech po celé republice a také mnoho času na vymýšlení nového či nahrávání současného materiálu ve studiu. Na opavské hudební scéně tomu nebylo jinak. Nabízíme vám přehled toho, co některé místní kapely a interpreti za poslední prázdniny dokázali, zažili a na co se od nich naopak můžeme do budoucna těšit.

Come and Play

Tato indierocková skupina podstatně změnila svou sestavu, a celkově tak podstatně ovlivnila svou tvorbu do budoucna. „Po čase jsme zjistili, že basa v naší hudbě nahraditelná není, a proto jsme rádi, že jsme získali do svých řad Libora Menšíka. Bicí jsme plánovali už dávno, ale vývoj nešel uspěchat. Zkrátka už budeme zase velká kapela a budeme mít více hudebních možností. Myslím, že teď se dala dohromady sestava s dobrým základem pro slibný úspěch," sděluje Matěj Burda, frontman Come and Play.

V nové sestavě Come and Play vystupovali poprvé 25. srpna na Open air festivalu v Darkovicích. O dalších koncertech nás budou informovat. Krom toho jsme tuto kapelu mohli vídat na TV Óčko v rámci soutěže Mercedes Benz Live Space, ve které se probojovali až do semifinále. Jestli Come and Play postoupí do finále, se dozvíme v nejbližší době.

FellaSea

Také Fellasea patří k velmi oblíbeným rockovým kapelám opavské scény. Diváky si získala svým osobitým projevem, o čemž jsme se mohli osobně přesvědčit na koncertech v minulosti. Pokud jste Fellasea ještě živě neviděli, v záři budete mít nejednu příležitost!

„Po prázdninách nás čeká mnoho zajímavých akcí jako například koncert v rámci Bezručovy Opavy, kdy zahrajeme 5. září na Horním náměstí. V září budeme také vystupovat v Praze s britskou kapelou Save Your Breath," říká kytarista kapely Fellasea Matyáš Hrčka. Tento muzikant nám přiblížil také chystané debutové EP.

„Chceme ho vydat nejpozději do konce roku. Slibujeme i křest této desky v jednom z opavských klubů, ale nechtěl bych předbíhat."

KOFE-IN

Skoro každý je zná a z opavských kapel to zatím dotáhli pravděpodobně nejdál. Na začátku července absolvovali zásadní koncert na veleznámém českém festivalu Rock for People. „Jakmile se dostanete na podobné festivaly, tak to znamená, že už se s vámi počítá a že už jste jakoby za tou regionální scénou. Je to prostě strašně dobrý pocit a jsme moc rádi, že tyto koncerty máme," řekl zpěvák kapely KOFE-IN Jan Kunze.

Členové tohoto elektronickorockového uskupení rozhodně nelení a neustále pracují na nových věcech, kterých se dočkáme co nevidět. „V září budeme natáčet videoklip k písni Jediná. Příběh sám zatím nechci odtajňovat, ale už teď mohu říct, že to bude magická podívaná. No a za pár dní světlo světa spatří videoklip a píseň I kdybys byla blíž, na které jsem spolupracoval s raperem, který si říká Mike Angelow," prozrazuje frontman Jan Kunze.

Proti Směru

O bandě Proti Směru se dá bezesporu říci, že patří k absolutní špičce punkrockových kapel, co kdy opavská scéna České republice dala. Během léta mají tito hudebníci volno. „Každoročně si přes prázdniny dáváme v podstatě pauzu, jezdíme jen po některých festivalech. Letos jsme si však nic nedomlouvali. Kromě koncertu v Praze, který proběhl v den vysvědčení, nás ani téměř nikde nepozvali," sděluje Jiří Mahoni Juřena, bubeník Proti Směru.

V Opavě jsme toto uskupení mohli naposledy vidět v květnu. Dalšího vystoupení v domovském městě se dočkáme až na konci ledna 2013. Tomu však bude předcházet několik koncertů po celé České republice. „Máme už do konce roku naplánované koncerty. Například v Bruntále, Ústí nad Orlicí či ve Vrchlabí," říká bubeník Mahoni.

Scarlett Avenue

Právě žánr zvaný post-hardcore se na Opavsku stal za poslední dobu populárním. Scarlett Avenue patří k jeho představitelům a tento rok prožili velmi akční léto. V červenci spatřila světlo světa první EP deska kapely Scarlett Avenue, která nese název My Alter Worlds Are Muchmore Better.

„Natáčení probíhalo poměrně v klidu. Ale měli jsme v posledním období vážně naspěch. Nejvíce nás bavilo, jak ty písničky postupně rostly, a také závěr, když už jsme si užívali točení vokálů a přemýšleli, co ještě vylepšit," upřesňuje Vít Gruner, kytarista Scarlett Avenue. Kromě vydání prvního studiového počinu jsme mohli Scarlett Avenue vidět také několikrát živě.

„Dělali jsme například předkapelu rakouské partičce Almost Failed v ostravském klubu Barrák. O den později jsme hráli na fulneckém HardGrindCore Free Day Festivalu. Do budoucna bychom chtěli co nejvíce koncertovat a poznávat nové lidi a nová místa. Poté natočit regulérní dlouhou desku a vyrazit i za hranice," dodává Gruner.

Staré Pušky

Přestože je tato skupina tvořena muzikanty nejen z Opavy, ale i z Ostravy a Jeseníku, můžeme ji jistě považovat i za naši. Na baskytaru zde hraje populární opavský hudebník zvaný Bart, kterého můžeme také znát již ze zmíněných Proti Směru. V Opavě vystupují poměrně často, toto léto však trávili především v jiných městech České republiky. Také si ale dopřáli zasloužený odpočinek.

„Vzhledem k tomu, že už dávno nechodíme do školy, tak prázdniny jako takové nemáme. Proto se snažíme přes léto po náročném koncertování během celého roku trošku odpočívat a načerpat energii. To ale neznamená, že bychom nehráli vůbec, ba naopak! Toto léto se nám splnil velký hudební sen a zahráli jsme si na punkovém festivalu Mighty Sounds, kde byla skvělá atmosféra, stejně jako zázemí. Zúčastnili jsme se také menšího fesťáku ve slovenském Žiaru nad Hronom," popisuje baskytarista a zpěvák Bart.

Tím však léto pro Staré Pušky rozhodně nekončí. Čekají je další koncerty a hlavně další návštěvy studia! „Poslední prázdninový víkend se těšíme do Veltrus u Prahy. Pomalu finišujeme novou desku, takže i kolem ní se točily letošní nabité prázdniny," upřesňuje Bart.

Vojtěch Tkáč