Je výsledkem řady jednání s řediteli divadel v republice a není vedená tvrzením, že zřizovatel je zlý. Upozorňuje, že divadlům chybí kooperativní financování. Před pražským Národním divadlem budou od 5. do 21. září vystupovat divadla s patnáctiminutovým programem.

Slezské divadlo představí 19. září od 14.30 hodin pořad Divadelní salát aneb Zdraví národa, jehož základ vychází ze hry Komedie za oponou. Zdařilé „zeleninové" kostýmy opavských činoherců zaručeně vzbudí zájem přihlížejících Pražanů.

Tvářemi opavského divadla budou držitelka Ceny Thálie sopranistka Katarína Jorda Kramolišová a činoherec Martin Valouch, známý z „vánoční" televizní reklamy s Chuckem Norrisem. Osobnost regionu bude představovat kulturní aktivista a organizátor aktivit pro handicapovanou mládež Jaroslav Burda.

Happening, uvedený u Národního divadla, uvidí také Opavané, a to 21. září před Slezským divadlem. „Ministerstvo by mělo regionálním scénám víc přispívat z rozpočtu a nenechávat náklady jen na zřizovateli. Naším je město Opava, ale poměr diváků z města a ze spádových oblastí regionu je přitom půl na půl," míní ředitel opavského divadla Jindřich Pasker.