Publikace Poselství prachu přináší antologii vyprávění domorodých kmenů z Velké pánve, tj. etnik tradičně obývajících teritoria dnešních amerických států Utah a Nevada.

Jde o v českém jazyce první ucelený a komentovaný soubor severoamerické indiánské slovesnosti, který se věnuje jiné kulturní oblasti nežli indiánům z Plání. Pozornost zaměřuje především na kmen západních Šošonů, jejichž mytologické a jiné příběhy zasazuje do historického, lingvistického a kulturního kontextu.

Miroslav Černý (* 1977) pracuje na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Odborně se zaměřuje na vývoj anglického jazyka a mezioborové disciplíny.

Publikoval řadu vědeckých i populárně-naučných textů, mj. učebnice Úvod do studia gótštiny (2008) a Homo loquens. Vybrané kapitoly z lingvistické antropologie (2009), cestopisy Africká pohlednice (2009) a Pátá rovnoběžka. Za přírodními národy Asie, Afriky a Ameriky (2011).

Je autorem překladu staroseverské Ságy o Hervör a králi Heidrekovi Moudrém (2009) a tří básnických sbírek: Krajina v samotách slova (2005), Kámen Kondora (2007) a Runová haiku (2010). Zájem o indiánská etnika severoamerického kontinentu jej provází od útlého dětství.