Pole působnosti této skupiny mladých mužů z Opavy je stejně široké jako jejich repertoár, který zahrnuje jak folklorní písně ze Slezka, Moravy nebo Slovenska, tak žánry, které nejsou pro cimbálovou muziku typické, třeba pop nebo jazz.

Cimbálovka má své kořeny v ZUŠ Václava Kálika, kde začínala pod vedením Romana Kubaly. Odtud název Kubalovci, který si po deseti letech a následném osamostatnění z úcty ke svému učiteli její členové vybrali. V Opavě není snad nikdo, kdo by Kubalovce někdy nepotkal. Každoročně hrají na folklorních akcích, jako jsou Chodníčky k domovu, stavění máje, Opavský skřivan a mnoho dalších. Tady si jich lidé začali všímat a zvát na soukromé akce a oslavy.

Odtud pak pocházela další pozvání, především do Prahy nebo k vinným koštům na Moravě. A od celorepublikovém působení už nebylo daleko k pozváním ze zahraničí. To nejzajímavější jim zprostředkoval český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar, který se je rozhodl představit na oslavách čtyřicátého výročí česko-filipínských diplomatických vztahů (viz. video na konci článku).

Od té doby se Kubalovci nezastaví a vzkazy od fanoušků z celého světa na jejich facebookových stránkách rychle přibývají. „Ahoj kluci, náhodou jsme na vás narazili na dovolené v Praze. Vaše muzika je skvělá, určitě o vás budu vykládat doma přátelům," napsal Kubalovcům fanoušek z Mexika. V Opavě můžete Kubalovce zase vidět nejdříve 25. července v restauraci U náhonu.

Lucie Obrtelová