Odehrává se v průběhu jednoho dne v prostředí vysoké politiky a odhaluje paradoxy demokracie. Divák sám pozná, že nejenom té britské. Ukazuje, kdo tahá ve vládě za nitky a jak probíhá zasedání vlády, jaká je morálka politiků a další postřehy, které čeští diváci znají lépe, než by znát chtěli.

Král Magnus čelí další vládní krizi a proti němu stojí stejně schopný premiér Proteus. V následném souboji dvou osobností může vyhrát pouze jedna. Hra měla českou premiéru roku 1929 v pražském Národním divadle a dokazuje, že v dřívější ani v současné politice není vůbec nic pomíjivého.

Postavou premiéra Protea se na opavská divadelní prkna po dlouhé odmlce vrací Drahomír Ožana a jeho protivníkem, králem Magnusem, bude Michal Stalmach. Ministry ztvární Martin Táborský, Kostas Zerdaloglu, Emanuel Křenek a jejich dámské kolegyně Ivana Lebedová s Hanou Vaňkovou. Královnu Jeminu ztvární Sabina Muchová a o postavu královy přítelkyně Orinthie se podělí Šárka Vykydalová s Terezou Starostkovou.

Starostovými tajemníky budou Daniel Volný s Jakubem Stránským, americké velvyslankyni dá svou podobu Ludmila Štědrá. Režisérem inscenace a autorem scény je Roman Groszmann, kostýmy navrhla Tatiana Masníková.

Anglický dramatik a nositel Nobelovy ceny George Bernard Shaw pocházel z irské rodiny, která se rozpadla. Matka odjela do Londýna a syn ji tam následoval v roce 1876 jako dvacetiletý mladík. Sám se vzdělával a psal články o hudbě a obdivoval norského dramatika Henrika Ibsena.

Později se prosadil jako výtvarný, hudební, literární a divadelní kritik. Umělecky se našel jako dramatik a stal se zakladatelem moderního anglického dramatu a je považovaný za nejvýznamnějšího anglického dramatika hned po Shakespearovi. Jeho díla vynikají vtipem i břitkou ironií. Zemřel ve věku čtyřiadevadesáti let.