Expozice nese název Světelné kódy a návštěvníci se mohou stát svědky skutečně nevšední podívané. „Půjde o kombinaci obrazů, smaltů, soch a také fotomontáží. Ve svých dílech se věnuji světlu. Hledám si k němu cestu. Má předchozí výstava se například jmenovala Světelná znamení," poznamenal právě Antonín Gavlas, který je původem z Nového Jičína, ale už více než 50 let bydlí v Ostravě. Konkrétně v jejím městském obvodu Plesná.

Téměř před půlrokem oslavil šedesáté narozeniny a přímo k Hradci nad Moravicí má více než vřelý vztah. „Má manželka pochází z Opavy. Na Hradci jsem byl mnohokrát a velice dobře znám i výstavní prostory, v nichž bude i má expozice," pokračoval dále.

Možná to nevíte, ale Antonín Gavlas je specialista i na jednu malířskou techniku jménem enkaraustika, kterou používali starověcí Egypťané před více než 5 000 lety. „Předně je třeba říct, že tuto techniku na celém světě ovládá tak deset lidí. Jedná se o nahřívání vosků a pryskyřice. Za tepla se pak vše zpracovává. Vzniká jakási složenina plastiky, grafiky a také malby," pokračoval umělec z Nového Jičína.

Expozici v Hradci nad Moravicí zahájí místostarosta Jan Špička. Několik slov přidá také Petr Beránek. Hudební doprovod obstará Milan Bátor. Výstava potrvá až do 30. listopadu. Navštívit ji můžete v sobotu, neděli anebo o svátcích. Vždy mezi 10. až 16. hodinou. Po domluvě je možné se do prostor podívat i mimo oficiální otevírací dobu. Stačí zavolat na telefonní číslo: 725 666 073.

Petr Dušek