Rodák z Hradce nad Moravicí Kurt Gebauer vystudoval brněnskou Školu umění a řemesel, Sochařsko-kamenickou školu v Hořicích a v letech 1963 - 1969 studoval u profesorů Makovského a Lidického na pražské Akademii výtvarných umění. Pro jeho tvorbu byla významná stáž v ateliéru legendárného sochaře Césara Baldacciniho na Academii des Beaux-Arts v Paříži z počátku 70. let minulého století. Je zakládajícím členem volného seskupení 12:15 Pozdě, ale přece.

Vystavené litografie vycházejí z koupajících se, relaxujících a saunujících se postav v pražské Axe a v Belarii v Hradci nad Moravicí. Propojení slezského města a hlavního města je pro autora příznačné. Gebauer zobrazuje nejrůznější polohy lidských těl, často až nestydatě a nepokrytě charakteristických pro popsané činnosti.

„Kreslíř si od svých objektů nevytváří odstup, pozoruje je s pochopením a vědomím, že je jeden z nich," říká Martin Klimeš. Kresby vznikaly jako momentky a divákovi se představují svou krásnou pohotovostí, bezprostředností a nedopovězeností.

Figury jsou přesně zachycené jednoduchou čistou linkou, která ve své zkratce dokáže dokonale vyjádřit situaci, pohyb a prostor. Některé kresby jsou čitelné na první pohled, u jiných se tvar postav pomalu rodí z abstraktní změti čar. To, co kresba zachycuje, je typicky Gebauerovské hledání nezvyklého, humorného, někdy absurdního, v kresbách je hodně tělesného, živočišného a erotického.

„Také můžeme „jen" sledovat krásné skrumáže čar a jejich působivé rozuzlení," dodává Martin Klimeš.