Formaci z Ostravy čeká v Opavě premiéra. „Ano, je to tak. V této sestavě se zde objeví úplně poprvé,“ prozradil jeden z členů Bezejmenné skupiny Lukáš Bárta a pustil se do odpovídání dalších otázek. Jeho formace předstoupí před opavské publikum v pátek 30. března. Začátek celé akce v Klubu Art je naplánován tradičně na 20. hodinu.

Můžete nějakým způsobem sesumarizovat výčet toho, na co se mohou opavští posluchači při vašem vystoupení těšit?

Jednoduše řečeno na jakési best of Bezejmenná skupina. Výhodou tohoto vystoupení je fakt, že nás opavské publikum ještě nezná, a proto mu můžeme nabídnout pořad sestavený z toho nejzajímavějšího, čím se nám v posledních měsících či letech podařilo pobavit „domácí“ ostravské návštěvníky.

Neomezujeme se pouze na autorská čtení, v našem repertoáru najdete původní hudební projekty, práci s filmem, rozhlasovou hrou či divadlem. Snažíme se o to, aby divák dostal pokaždé něco navíc, aby se nemohl na naše vystoupení předem zcela připravit.

V Opavě se ale zaměříme především na čtení prózy a poezie. A chybět nebude ani muzika.

Jak vůbec vznikla Bezejmenná skupina a co je jejím posláním?

Bezejmenná skupina vznikla spontánně jako vyvrcholení společných kulturních aktivit několika studentů ostravského Gymnázia Olgy Havlové, kteří se rozhodli vystoupit se svou literární tvorbou na veřejnost. Od počátku nabízela především zázemí, inspirativní přátelství podobně naladěných a stejným směrem mířících jedinců, časem pak také prostor pro prezentaci vlastního díla na lokálních kulturních scénách.

Posláním Bezejmenné skupiny je dávat příležitost zajímavým talentovaným autorům, kteří na počátku své tvůrčí cesty ocení jakoukoli podporu, stejně jako podílet se na kulturním životě regionu a přivádět mladé lidi ke kultivovanému způsobu zábavy.

Každá skupina si pečlivě volí své jméno. Proč jste zvolili název Bezejmenná skupina? Má to nějaký hlubší význam?

Ten název jsme od začátku pociťovali jako provizorium, věděli jsme pochopitelně, že bezejmenných skupin je na světě jako blech. Nechtěli jsme ale začínat tím klasickým diletantským a nevyzrálým stylem jako kdejaká amatérská kapela, která si vymyslí název prvního alba dřív, než vůbec svolá první skutečnou zkoušku. Časem se pak stalo, že jsme o změně názvu přestali přemýšlet a tak nám zůstal. Hledání hlubších významů by bylo záležitostí umělou.

Soustředíte se hlavně a především na vystupování v Moravskoslezském kraji?

Je to tak. Všichni pocházíme z Ostravy a trvale zde žijeme, je to tedy naše domácí prostředí. Nejde jen o patriotismus, ale také o praktickou stránku věci, neboť domluvit nějakou akci zde je samozřejmě mnohem snazší a levnější. Rozhodně jsme se však nerozhodli rezignovat na veškeré snahy prezentovat se mimo region v minulém roce jsme například navštívili pražský klub Krásný ztráty.

Na pódiu se s vámi objeví také opavský básník Dan Jedlička. Jakým způsobem obohatí vaše představení?

Obohatí je jistě skvostným způsobem. Dana Jedličky si vážíme jako autora, překladatele, neúnavného pracanta a všestranně kulturního člověka, je to náš kamarád a my se s ním moc rádi setkáme na společném pódiu, kde je on navíc doma a my vděčnými hosty. Dan slíbil, že bude číst ze své nové básnické tvorby, takže jsme velmi zvědavi.

Budete mít i nějaký hudební doprovod?

Snažíme se propojovat mluvené slovo s hudbou na každé naší akci, protože si uvědomujeme, že naslouchání próze a poezii je záležitost náročná, po relativně krátké době i vyčerpávající. Chceme dát divákům šanci, aby mohli na chvíli přepnout na jiný „kanál“ vnímání. Do Opavy nás doprovodí ostravská kapela Rádoby, se kterou jsme spolupracovali i na našem zatím posledním ostravském projektu v únoru tohoto roku. Kromě ní pak chystáme i „vlastní“ hudební vystoupení, neboť někteří z nás se v BS realizují nejen jako literáti, např. Karel Čížek nebo Martin Müller.

Co Opava? Vystupujete zde často? Jaké máte zkušenosti s opavským publikem?

Osobně se jako interpret do Opavy vracím už poněkolikáté, pro Bezejmennou skupinu jako celek to však bude premiéra. Mé vlastní zkušenosti s opavským publikem jsou velmi pozitivní, mám dojem, že zdejší lidé jsou mnohem ochotnější přijít „objevit“ někoho neznámého, navíc ještě z tak specifické oblasti, jakou je literární tvorba, než jak jsme uvyklí z Ostravy.

Tam jsme si vytvořili skvělé zázemí, věrné publikum, které se na naše akce rádo vrací. Horší je to s novými tvářemi, s diváky, kteří o nás nic nevědí. Proto se na příští pátek v Klubu Art díváme s nadějí a velmi se na ten společný čas těšíme. Srdečně zveme všechny, kdo zatouží po zábavném, klidném večeru se sklenkou vína a literaturou.

Petr Dušek