V kině Mír se od 18 hodin začne na plátně odvíjet skutečný příběh dvou britských horolezců, dokazující, že bojovat až do konce se vyplácí. Hraný dokument Pád do ticha byl natočený v Andách a v Alpách podle příběhu horolezce Joeho Simpsona, který se ve snímku také objeví.

Film v originálním znění s titulky zaujme i diváky, kteří se na nutkání zdolávat hory dívají s despektem. Nabízí úchvatné panoramatické záběry a odvěký souboj člověka s krutou i krásnou horou v pohoří Andy. Dokumentární zpracování působí věrohodně a nepostrádá krásu, drsnost a surovost horolezectví.

Zítra, tedy v úterý, si zájemci o fotografie zajdou v 17 hodin k Obecnímu domu na vernisáž výstavy fotografií Jana Dienstbiera nazvané Takasaki. Plzeňský fotograf představuje v expozici chvíle ze života lidí v tomto japonském městě, detaily jeho architektury a nečekané situace. K posílení umělecké výpovědi autor použil černobílou fotografii, která poetiku všednosti i psychologické charaktery zviditelňuje výrazně citlivěji a niterněji.

Na cestu po Japonsku pozve zájemce v 20.30 hodin koncert Yumiko Ishijima s hudební skupinou NTS. Muzikanti předvedou posluchačům v Klubu Art rock, jazz, soudobou hudbu i abmbient.

Objasní to rovněž v úterý od 18 hodin přednáška Robina Šoena Heřmana v Sále purkmistrů Obecního domu. K tomu je prý zapotřebí nevinná panna s dokončenou základní školou, tři unce bělostného pudru z mořských mušlí, špetka růže na rty a oční koutky, pět liber dřiny, potu i krve, po loktu poslušnosti, pokory a trpělivosti. To všechno opentlené zvonivým smíchem, provoněné vzácným kjótským dialektem, zabalené do pěti vrstev kimon a utažené brokátovým pásem.

Zbývají otázky: Co znamená svět pivoňkových květů a vrbových haluzí? Proč se o gejšách hovoří jako o živoucích kulturních pokladech a proč v kjótských čajovnách létají milióny? Jak vypadá život gejši ve dvaceti, padesáti a jak po devadesátce? Odpovědi poskytne přední český gejšolog, věrný zákazník čajoven ve Východním Gionu a zbožný buddhistický mnich Robin Šoen Heřman včetně bohaté fotodokumentace a praktické instruktáže.

Středa 25. září umožní zájemcům besedu s významným muzejním preparátorem zvířat a cestovatelem Vilémem Borůvkou. Spolu s ním v refektáři Domu umění projdou od 17 hodin čtyřmi světadíly. Osmdesátiletý protagonista světadíly prošel a kromě poznatků získal nové zvířecí sbírky pro česká i slovenská muzea.

Japonský loutkář Noryiuki Sawa nabídne v Loutkovém divadle návštěvníkům od 20 hodin Mackbetha a krátké příběhy. Jeho divadelní projev je závislý na absolutním kontaktu se soustředěným a pozorným publikem, protože představení má podobu sólového němého dramatu. Shakespearovy dialogy a skvělá kompozice jsou převedené do řeči objektu, postav, barev, zvuků a každé jednotlivosti na jevišti.