Již od samého vzniku v roce 1963 zde na kytaru hraje legenda Radim Hladík, jejich hity Slunečný hrob a Čajovna slyšel snad každý a na koncertech mají stále hodně energie.

„Na Opavu mám jen ty nejlepší vzpomínky," říká současný zpěvák Blue Effectu Jan Křížek. V minulých letech jsme mohli tuto legendární bigbeatovou skupinu vidět například ve vinárně U Přemka. Tentokrát se však bude jednat o undergroundový klub Music Club 13, tedy prostředí, které Blue Effect pravděpodobně svědčí nejlépe.

Srovnávat prostě nelze

Od roku 1963 samozřejmě Blue Effect prošel mnohými změnami. Tou nejmarkantnější je jistě několikanásobná proměna sestavy. Nynější zpěvák a kytarista Jan Křížek však tvrdí, že se srovnáváním se naštěstí moc často nesetkávají. „Takový tlak cítíme jen zřídkakdy. Někdy se líbí víc původní provedení, jindy to naše. Většina lidí to ale bere tak, že je rok 2012 a určité věci prostě srovnávat nelze."

Jak již bylo zmíněno, jistě zazní například skladba Slunečný hrob, která se mimo jiné dostala do povědomí některých posluchačů díky filmu Pelíšky. Na fanoušky ale samozřejmě nečeká pouze starý repertoár kapely Blue Effect. „Kromě prověřených skladeb Blue Effectu Flamenga, Walk Choc Ice a pár předělávek zazní i nová skladba z filmu Posel režiséra Vladimíra Michálka, ke kterému jsme dělali hudbu," prozrazuje Jan Křížek.

Dobře naladěná kapela

Do konce roku má Blue Effect domluveny ještě desítky koncertů. V podobném tempu fungují již mnoho let. Energie mají na rozdávání a pauzu rozhodně nechystají. O tom, že stále patří k nejkvalitnějším a nejvlivnějším kapelám tuzemského rocku, vás ikona Radim Hladík a ostatní v sobotu jistě přesvědčí. „Můžete se těšit na dobře naladěnou kapelu, kterou i po sedmi sezonách baví hrát dobrou muziku," dodává frontman Jan Křížek.

Koncertně se Blue Effect nezastavil ani během léta, kdy hrál na největší českých festivalech, ostatně jako každý rok. „V paměti nám rozhodně uvízl festival Rock for People v Hradci Králové, který se letos potýkal s obrovskými problémy kvůli počasí," vzpomíná Jan Křížek na bouře a lijáky tohoto festivalu a pokračuje: „Držíme pořadatelům palce, aby vše zvládli a aby nám tu jeden z nejlepších festivalů zůstal."

V prvé řadě hodlá Blue Effect i do budoucna na pódiu bavit jak posluchače, tak i sebe. Není to však jediným cílem do následujícího roku. „Máme chuť udělat další nové skladby, navázat spolupráci s nějakým větším hudebním tělesem, možná i vyrazit do zahraničí."

Uvidíme tedy, co budoucnost přinese.

Vojtěch Tkáč