„Jsem dost zvědavý, můj otec tu učil pár let na nějaké střední škole, takže Opavu znám hlavně jako mytické město z jeho historek," svěřuje se rapper Bonus, který již má o své premiéře ve slezské metropoli jasnou představu: „S mojí kapelou Martin Tvrdý Trio budeme hrát hlavně věci z poslední desky Náměstí míru, doplněné o pár starších skladeb. Dalo by se říct, že je to takový průřez tvorbou s dobrým zvukem, doplněný sugestivní projekcí."

Bonusova hudba je mix rapu, folku, elektroniky a alternativního popu. Právě kvůli své alternativní tvorbě a upřímnému projevu jej můžeme bez ostychu nazvat velmi zajímavým prvkem české hudební scény. „Některé moje skladby jsou v podstatě angažované, objevují se v nich politická a sociální témata, jiné jsou víc osobní, a to jsou zpravidla ty nejtemnější."

Žádný alkohol a drogy

U rapperů a muzikantů obecně není úplně obvyklé, aby abstinovali. Výjimkou je hardcore punková scéna, na které se lidé drží hesla straight edge. Jinými slovy žádný alkohol, drogy, cigarety a tak dále. Stejný životní styl zastává i Bonus.

„S nějakou přestávkou abstinuji skoro patnáct let, s myšlenkami straight edge jsem se identifikoval před šesti lety. Musím říct, že mi střízlivost a čistá hlava maximálně vyhovují." Na toto téma napsal Bonus dokonce kapitolu ve knize Kmeny, jež pojednává o nejrůznějších subkulturách.

Písničkář a rapper Bonus má také svůj vlastní názor na rapové interprety, kteří se od undergroundových začátků vydali komerční cestou, jako jsou například dnes velmi populární Rytmus či EGO. „Byl jsem vždycky velký fanoušek Kontrafaktu a Rytmusovu první sólovku Bengoro považuji za jednu z nejsilnějších desek československého hip-hopu," vzpomíná Bonus a následně pokračuje: „U těchto dvou jmenovaných je mi to líto, protože jsou oba hodně talentovaní, zároveň si myslím, že je Rytmus strašně chytrý a ví přesně, co dělá, a vychází mu to. Jen má bohužel jiné cíle a motivace, než ty, které mě zajímají."

Nová deska už příští rok!

„Celý rok intenzivně koncertujeme, takže ani nebyl prostor nahrávat, ale mám už pár věcí rozdělaných a rozmyšlených. Další deska vyjde příští rok, ale nechci to uspěchat," popisuje Bonus, který byl za své předešlé album Náměstí míru nominovaný na cenu Anděl v kategorii Hip-hop a RNB. „Tohle je spíš bizarní, nepovažuji se za součást hiphopové scény a ani po tom netoužím. Chápu to, že nějaké ocenění může pomoct dostat dílo do širšího povědomí, ale taky nemusí," tvrdí Bonus.

Koncert v Artu je na programu v sobotu 3. listopadu od 20 hodin.