Jedná se o vůbec první adaptaci díla v ruském jazyce a diváci ji budou moci zhlédnout ve čtvrtek 24. září od 18 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku.

Další raritou je, že všechny role jsou ztvárněny dětmi, a to platí také o orchestru. Hlavním koordinátorem projektu a dirigentem je Jurij Iljinov, který je zároveň šéfdirigentem Volgogradského dětského symfonického orchestru a šéfdirigentem Volgogradského státního divadla Carská opera.

Volgogradský dětský symfonický orchestr sdružuje 70 dětí ve věku od 9 do 16 let z Volgogradu a jeho regionálních měst. Dětskou operu Brundibár napsal pražský židovský skladatel Hans Krása spolu s libretistou Adolfem Hoffmeisterem v roce 1938 původně pro soutěž vypsanou Ministerstvem školství a národní osvěty.

Ta s ohledem na vpád nacistických vojsk nebyla vyhodnocena. Pražská premiéra opery se konala za naprostého utajení na přelomu let 1942 a 1943 s dětmi pražského židovského chudobince. Představení se hrálo pouze dvakrát, protože kulturní činnost byla už v té době Židům zakázaná.

Na premiéře chyběl i autor díla, protože v té době již byl transportován do Terezína.

Také opavský dětský pěvecký sbor Domino mnohokrát vystoupil s touto dětskou operou nejen v České republice, ale také v rámci několika zahraničních vystoupení, mezi kterými nechyběl ani koncert v Izraeli.